Post a New Question

algebra

posted by .

3 pencils cost $.03 more than 2 pen,and 1 pen
and 10 pencils together cost $2.40.Determine the
cost of each writing tool

  • algebra -

    Set up system of equations as:
    Let c=pencil, p=pen, and work in cents
    3c-2p=3
    10c+p=240
    Solve for p and c (both have to be integers).

  • algebra -

    Pen is 1.17
    Pencils is 1.23

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math, help

    how do i write the equations so i can solve it i will do the solving but help me out with the equation please.for the following: Four pencils and five pens cost$2.00. THree pencils and four pens cost $1.58. Find the cost fo a pencil …
  2. math

    A pencil, eraser, and notebook cost $1 in total. A notebook costs more than 2 pencils, 3 pencils cost more than 4 erasers, and 3 erasers cost more than a notebook. How much does each item cost?
  3. math

    a pencil, eraser and notebook together cost one dollar. a notebook costs more than two pencils, three pencils cost more than four erasers, and three erasers cost more than a notebook. how much does each item cost
  4. algebra

    the cost of three markers and two pencils is 1.80 the cost of four markers and six pencils is 2.90 what is the cost of each item?
  5. algebra

    the cost of 3 makers and 2 pencils is $1.80. The cost of 4 markers and 6 pencils is $2.90. What is the cost of each item?
  6. maths-urgent

    Arjun spent Rs.12 to purchase some pens and pencils.The cost of a pen and pencil are in the ratio 3:2. the total cost of a pen and a pencil is Rs. 3. if the total number of pens and pencils he purchased is7, find the number of pens …
  7. Math

    In a store, pencils have one price and pens have another. 3 Pencils and 2 pens cost 78 cents. 2 pencils and 3 pens cost 72 cents. How much does 1 pencil and 1 pen cost?
  8. math

    John bought a total of 30 white and brown pens for a total of $32. The cost of each white pen is 70 cents more than the cost of each Brown pen. Which would be the possible value of the cost of each Brown pen( in cents)?
  9. linear equation and one variable

    A pen costs 7 times as that of a pencil. If raju buys 3 pencils and 2pen what is the cost of pen and pencil
  10. math

    Joe went school supply shopping. He spent $22.50 on notebooks and pencils. Notebooks cost $2.00 and pencils cost $0.50. He brought a total of notebooks and pencils. How many pencils did he buy?

More Similar Questions

Post a New Question