Alg

posted by .

If 30 hamburgers feed 25 how many burgers feed 45

  • Alg -

    Cross multiply and solve for x.

    30/25 = x/45

  • Alg -

    I THINK ITS
    30/25 = x/45
    x=54 burgers

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. biology

    which animals eat butterflies? i know that birds do feed on butterflies even though they are hard to catch, but what else?
  2. 4th grade

    carol FRIEND ESMERALDA IS AWAY FOR 3 DAYS.SHE ASKED CARLO TO FEED HER PET DOG TWICE A DAY.CARLO FEED HIM ONE 8-OUNCE CAN EVERY TIME HE GOES ESMERALDA'S HOUSE. HOW MANY CANS OF FOOD DOES ESMERALDA NEED TO BUY FOR THE THREE DAY VACATION?
  3. Math

    A box of dog food would feed 5 dogs for 4 days. How long would it feed 8 dogs ?
  4. Math-Algebra

    DMF Feeds has two different types of cattle feed containing crude protein in the amount of 45% and 20% respectively. How many of each type must a feed lot manager mix together to obtain 10000lbs of a mixture that is 25% protein?
  5. math

    It costs about .10cents per week to feed a snake. How much does it cost to feed 35 snakes for 4 weeks?
  6. algebra

    A chicken farm orders bags of feed from two farmers. Store X charges $20 per bag, and store Y charges $15 per bag. The farm must obtain at least 60 bags per week to care for the chickens properly. Store Y can provide a maximum of 40 …
  7. businessprogramming

    A cattle feed company has two grades of feed , A and B . Feed A cost $2 per 100 pounds and feed B cost $3 per 100 pounds . Ranchers can order a mixture of feeds A and B . Write a program that calculates the charge for a feed order …
  8. math

    please help me with this one too! : if it costs about $0.10 per week to feed a snake, how much does it cost to feed 35 snakes for 4 wks?
  9. statistics

    Jesse took two data points from the weight and feed cost data set and calculated a slope, or average rate of change. A rat weighs 3.5 pounds and costs $4.50 per week to feed, while a Beagle weighs 30 pounds and costs $9.20 per week …
  10. Math

    Zoe can feed six horses in one hour. Matt takes three times as long to feed that many horses. How long will it take them together to feed 32 horses?

More Similar Questions