math

posted by .

swimming lessons at the local park district swimming pol cost $18.00 for 3 weeks of lessons. What is the best estimate of the total cost for 8 people to take swimming lessons at the pool?

  • math -

    8 * 20 = 160

    The total cost would be a little less than $160.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. swimming lessons

    does anyone know where to find a good website with lesson plan ideas or lesson plans for swimming lessons ?
  2. English

    On the way to Spo1 Park, I saw clothes on sale, which were cheap clothes. From the street vender, I bought some clothes before. This day, I bought 6 clothes at 20,000 won. I could buy the size 35 trousers, which were fit for my waist, …
  3. math

    a community center charge a monthly fee of $7,plus $5 rach time you use the swimming pool. write an expression for the total cost of swimming n times in a month
  4. math project.. PLEASE HELP!!

    The municipal swimming pool in Nicetown has three different ways of paying for individual open swimming. Evan is trying to decide which way to pay. • Early Pay: Pay $45 before Memorial Day; swim any number of days • Deposit Plus: …
  5. math

    The municipal swimming pool in Nicetown has three different ways of paying for individual open swimming. Evan is trying to decide which way to pay. • Early Pay: Pay $45 before Memorial Day; swim any number of days • Deposit Plus: …
  6. Physics

    Estimate Olympic swimming pool problem using Order of Magnitude Calculation: An Olympic swimming pool is roughly 45 m long and 33 m wide. How long will it take to fill such a pool with an ordinary garden hose?
  7. math

    what is the unit rate for each lesson? tuesdays 5:00-6:00pm and saturdays 10:00-11:00am number of lessons 20 cost $200 for 20 lessons
  8. Math

    Piano lessons cost $30 per lesson. Find ordered pairs that represent the total cost for x number of lessons.
  9. Math

    Gymnastic lessons cost $30 per week. How much will 18 weeks of gymnastic lessons cost?
  10. Math

    Piano lessons cost $30 per lesson. Find ordered pairs that represent the total cost for x number of lessons. (–1,–30) (0,30) (1,30) (1.5,50) (3,90)

More Similar Questions