Math

posted by .

A loaf of bread was shared by four people. The amounts they each received were in the ratio of 2/3 : 1/2 : 1/3 : 1/4. What fraction of the loaf of bread did each person receive?

  • Math -

    simplify the ratios
    (multiply by 12)

    2/3 : 1/2 : 1/3 : 1/4
    = 8 : 6 : 4 : 3

    So there are 21 parts and the fractions each one gets is
    8/21, 6/21, etc

    (some fractions can be reduced)

  • Math -

    recipe for bread and butter pudding 6 slices of bread,2eggs,1pint of milk,150g raisins,10g margarine this recipe is enough for 4 people work each one out for 9 people

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Stats

    A loaf of bread is normally distributed with a mean of 22 ounces and a standard deviation of .5 ounces. What is the probability that a loaf of bread is < 20.75
  2. math

    jenny opened a new loaf of bread to make a sandwiches for her friends. She needed 8 slices out of the 20 slices in the loaf. What percent of the loaf did she use?
  3. maths

    Robert cut 3 4 of a loaf of bread in half. Which equation can be used to determine the fraction of the whole loaf represented by each piece n ?
  4. Math

    It takes Kelly 3/4 hour to bake a small loaf of bread.how many loaves of bread can she bake in 3 3/4 hours if she bakes one loaf at a time.
  5. Math

    Leena bakes a loaf of bread. She eats 1/8 loaf of bread and give 1/6 of it each of her 3 friends. What fraction of the loaf of bread is left?
  6. Math

    Leena bakes a loaf of bread. She eats 1/8 of the loaf and gives 1/6 of it to each of her 3 friends. What fraction of the loaf of bread is left?
  7. math

    At Frugal Foods a loaf of bread cost about $1 in 1980. In 2013, the loaf of bread cost $2.50. 1.A ratio is a comparison of two amounts by division. What is the ratio of the cost of a loaf of bread in 2013 to the cost in 1980?
  8. math

    At Frugal Foods a loaf of bread cost about $1 in 1980. In 2013, the loaf of bread cost $2.50. 1.A ratio is a comparison of two amounts by division. What is the ratio of the cost of a loaf of bread in 2013 to the cost in 1980?
  9. Math

    Tina baked a loaf of cinnamon bread and cut it into 15 equal pieces. Four people ate an equal number of pieces left. there are three pieces left. what fraction of the bread to each person eat ?
  10. Math

    Marcus bake loaf of bread of banana bread for a party he cut the loaf into equal size . At the end of the party there were 6 pieces left . Explain how you can find the number of pieces in the whole loaf if Marcus told 1/3 of the loaf …

More Similar Questions