math

posted by .

John was in charge of buying milk for a class of 32 students. Milk is sold in half-gallon cartons and gallon cartons at the market. The half gallon costs 1.46 and the gallon costs 2.39. John bought all 21 cartons of milk the store had and paid 41.82. How many cartons of each size did he buy?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A grocery store has a gallon of milk for $2.30. They also have a 4 litter container of milk for $2.30. Which is the better buy and why?
  2. Math

    A quart is one fourth of a gallon. Dan drank half a quart of milk. What fraction of a gallon did Dan drink?
  3. Math

    Jamal found 1/3 gallon of milk in the kitchen. He poured it into 5 equal size cups. What fraction of a gallon of milk is in each cup?
  4. Math

    A gallon of milk costs $3.80. If there are 128 ounces = 1 gallon ,how much money does an 8 ounce glass of milk cost?
  5. ratios

    A gallon of milk costs $3.00. If there are 128 ounces = 1 gallon ,how much money does an 8 ounce glass of milk cost?
  6. Math

    you bought 10 gallon jugs of juice for $26 if apple juice cost $2 per gallon and orange juice costs $3.50 per gallon how many of each type did he buy
  7. Math

    You had 2/3 gallon of milk. Your family used 1/2 gallon. How much milk is left?
  8. math

    Kendra bought a gallon of milk and 5/6 of a pound of oranges. If the gallon of milk cost $3.60 and she spent a total of $4.35, which equation can be used to determine x, the cost of a pound of oranges?
  9. math

    If a gallon of milk costs $3.00, how many gallons could be bought with $42.00?
  10. math

    A small grocery store offers two different brands of milk. Brand A 2% milk costs $3.50 a gallon. Brand B whole organic milk costs $3.00 for a half-gallon plus a one-time deposit of $1.50 for the glass jug. Once the glass jug deposit …

More Similar Questions