algebra

posted by .

would you please check my work and make changes for errors? thanks ann

problem: joe bought 3- topping sundae for 15.25 and a 5 topping sundae for 17.75.
write and solve a system of linear equations to find price of each topping and a plain sundae(no toppings).

I wrote:
x + 5y = 17.75
-x+ -3y= 15.25
2y = 2.50
y = 1.25 price per topping

x = 15.25 - 3(1.25)
x = 15.25 - 3.75
x = 11.50 price per plain sundae

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 5th grade

    Dreamy Ice-cream Company sells a single-scoop sundae for $1.25. Each additional scoop costs $1.25. There is a fixed price for 0.50cents for extra topping on all sundaes. I am supposed to make a table to show the prices of the first …
  2. 7th grade math

    Sally makes an ice cream sundae. She can choose from vanilla, chocolate, or strawberry ice cream, fudge or caramel topping, and sprinkles or nuts. Write an expression to show how to find all the different combinations. I'm not sure …
  3. 7th grade math

    Sally makes an ice cream sundae. She can choose from vanilla, chocolate, or strawberry ice cream, fudge or caramel topping, and sprinkles or nuts. Write an expression to show how to find all the different combinations. I'm not sure …
  4. Probability

    At an ice cream ship, customers can order a sundae with 1 type of ice cream, 1 type of sauce, and 1 type topping. The types of ice cream are: chocolate; strawberry; vanilla The types of sauce are: caramel, strawberry, chocolate, butterscotch …
  5. Algebra

    An ice cream shop has 6 flavors of ice cream and 3 toppings. In how many ways can you order a sundae with 1 flavor of ice cream and one topping?
  6. Algebra 1

    Christopher orders a 3 topping pizza for $15.25 and a 5 topping pizza for $17.75. Write and solve a system of linear equations to find the price of a plain pizza( no toppings) and the cost of each topping.
  7. augusta teh

    The sundae contained almost 40,741 pounds of ice cream and almost 10,580 pounds of syrup and topping. How many pounds did the sundae weigh?
  8. Math

    Here is the problem: Christopher orders a three topping pizza for $15.25, and a 5 topping pizza for $17.75. Write and solve a system of linear equations to find the price of a plain cheese pizza (no toppings) and the cost of each topping. …
  9. math

    Paulo has $6 to spend. A sundae costs $3.25 plus $0.65 per topping. Write and solve an inequality to find how many toppings he can order.
  10. Algebra 1

    Benito has $6 to spend a sundae cost $3.25 Plus $0.65 per topping write and solve an inequality find how many toppings can he order.

More Similar Questions