algebra

posted by .

Our hardware store buys tools for $15 each, marks them up and sells them for $30. Their monthly expenses (fixed costs) are $10,000.

a. What is the cost function?

b. What is the revenue?
c. How many units must be sold for the company to get a profit?

  • algebra -

    C(x) = 10000 + 15x
    R(x) = 30x

    set R >= C and solve for x

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Entrepreneurship

    What are five fixed cost? Fixed costs are things a firm pays regardless of how much it produces, sells, or services. Expenses like rent, interest on loans, licence fees, property taxes, certain tools or fixed equipment, insurance,
  2. marketing

    1.A store has fixed costs of 80,000 and an avarage gross margin of 26%. Variable expenses are estimated to be 6% of sales. a.calculate the break-even sales volume. b.calculate the profit/losses for sales of 300,000 I got the formulas: …
  3. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  4. economics

    HELP!!!!! One and only Inc is a monopolist. The demand function for its product is estimated to be Q=60-0.4P +6Y+2A Y=3,000 P=Price per Unit Y=Per capita disposable personal income (thousands of dollars) A=hundreds of dollars of advertising …
  5. college finite math

    A product may be made using Machine I or Machine II. The manufacturer estimates that the monthly fixed costs of using Machine I are $17,000, whereas the monthly fixed costs of using Machine II are $14,000. The variable costs of manufacturing …
  6. Accounting

    Mushroom Company, a retail company, has two departments, "G" and "S". The company's most recent monthly contribution format income statement is presented below. ...................................Total..................................G...............................S …
  7. MATH

    11.) A company produces a product for which the variable cost is $12.30 per unit and the fixed costs are $98,000. The product sells for $17.98. Let x be the number of units produced and sold. a.) the total cost for a business is th …
  8. High school

    . A cement manufacturer has a cost of production of $28 for each bag of cement produced and the sells a bag of cement for $40. The monthly fixed cost of the manufacturer is $180,000. a. Derive the monthly cost function of the manufacturer?
  9. maths

    A company is planning to manufacture and sell a new headphone set. After conducting extensive market surveys, the research department provide the following estimates: Marginal costs function: c^' (x)=RM(40+0.4x) where x is the quantity …
  10. MATHS

    A company is a monopolist. The demand function for its product is as follows: Q = 60 – 0.4P + 6Y + 2A Where Q = quantity sold in units P = Price per unit Y = per capita disposal income (thousands of dollars) A = hundreds of dollars …

More Similar Questions