Post a New Question

algebra

posted by .

Suppose a video store charges nonmembers $4 to rent each video. A store membership costs $21 and members pay only $2.50 to rent each video. How many videos would one need to rent to justify purchasing a membership?

  • algebra -

    Let x = number of videos

    21 + 2.5x ≤ 4x

    Solve for x.

  • algebra -

    14=X

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question