Math

posted by .

Sometimes I get confused with the inequalities.

You have $47 to spend on music and movie downloads. Each album down load cost $7 and each movie download costs $8. Write and graph a linear inequality that represents this situation. Let x represent the number of albums and y the number of movies.

Is the answer: 7x + 8y = 47 (with 47 less than or equal to.) Sorry I don't know how to write the more than or less than signs on your web page.

  • Math -

    you are correct:

    7x + 8y <= 47

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    for an annual fee of $30 you can join a movie club that will allow you to purchase tickets for $5.50 each at you local theater. If the theater charges $8 for movie tickets write an solve an equation to determine how many movie tickets …
  2. math

    You have $47 to spend on music and movie downloads. Each album download costs $7 and each movie download costs $8. Write and graph a linear inequality that represents this situation. Let x represent the number of albums and y the number …
  3. Movie

    I am currently making a short movie about "NO SMOKING!". So, I am now searching for the right music background for the movie. What do you think is the most appropriate music background for the short movie?
  4. math

    You have $47 to spend on music and movie downloads. Each album download costs $7 and each movie download costs $8. Write and graph a linear inequality that represents this situation. Let x represent the number of albums and y the number …
  5. Math

    You have $47 to spend on music and movie downloads. Each album download cost $7 and each movie download costs $8. Write and graph a linear inequality that represents this situation. Let x represent the number of albums and y the number …
  6. algebra

    an online music vlub charges $4.75 for the first music download and $1 for each additional download write a rule describing the total fees f as a function of additional downloads d
  7. Math

    Determine whether each verbal description represents a linear function or not. Correct me if I'm wrong on any of these!! 6.The price for x pounds of cheese at $6.99 per pound (LINEAR FUNCTION) 7. A car accelerating on the highway to …
  8. Math

    Determine whether each verbal description represents a linear function or not. Correct me if I'm wrong on any of these!! 6.The price for x pounds of cheese at $6.99 per pound (LINEAR FUNCTION) 7. A car accelerating on the highway to …
  9. Math

    Determine whether each verbal description represents a linear function or not. Correct me if I'm wrong on any of these!! 6.The price for x pounds of cheese at $6.99 per pound (LINEAR FUNCTION) 7. A car accelerating on the highway to …
  10. Math

    Write an expression for the total of movie tickets and popcorn for a group of friends attending a movie. Movie tickets cost $8.50 each and each friend will have a box of popcorn that cost $2.25.

More Similar Questions