math

posted by .

Randy had a sheep that started eating more and more as each day passed.On July 1,Randy’s sheep ate 5 carrots. On July 2,Randy’s sheep ate 11 carrots. On July 3, the sheep ate 18 carrots. How many carrots will the hungry sheep eat on July 30th?

  • math -

    Note that the differences grow by one each day. That implies a quadratic relationship. In fact

    on July nth, the sheep eats n(n+9)/2 carrots.

    On July 30, that's 30(39)/2 = 15*39 = 585 carrots

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Science

    Cloning Colly- A body cell was removed from sheep #1 and the nucleus and its DNA was removed from the body cell. An egg (gamete) was removed from sheep #4 and its nucleus from the egg was discarded. The nucleus and its DNA from sheep …
  2. social studies

    why is it a good time to shear sheep in the spring?
  3. Maths

    In the spring, 80% of the sheep in a flock of sheep had lambs. of those sheep with lambs, 30% had one lamb, 40% had two lambs and the rest had 3 lambs. a total of 240 lambs were born. how many sheep are in the flock?
  4. Math 543 HELP!!

    Randy had a sheep that started eating more and more as each day passed. On July 1, Randy’s sheep ate 5 carrots. On July 2, Randy’s sheep ate 11 carrots. On July 3, the sheep ate 18 carrots. How many carrots will the hungry sheep …
  5. math

    Randy had a sheep that started eating more and more as each day passed.On July 1,Randy’s sheep ate 5 carrots. On July 2,Randy’s sheep ate 11 carrots. On July 3, the sheep ate 18 carrots. How many carrots will the hungry sheep eat …
  6. Algebra

    A bought some carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple $0.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did A buy?
  7. Maths

    On a farm, the ratio of cattle to sheep is 3 : 5. There are 24 more sheep than catle. How many sheep are on the farm?
  8. Math

    Randy had a sheep that started eating more and more as each day passed. on the first day, Tandy's sheep ate 5 carrots. On the second day, Randy's sheep ate 11 carrots. On the third day, the sheep ate 18 carrots. And on the fourth day, …
  9. Math

    Jill bought so e carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple cost $.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did she buy?
  10. CIVICS PLS HELP MS. SUE!!!

    Imagine a pasture in a small town with grazing sheep owned by several farmers. Every farmer profits by increasing the number of sheep he has on the pasture. However, the pasture can hold only so many sheep before it runs out of grass …

More Similar Questions