Reading

posted by .

1. Everyone hates frozen peanut butter sandwiches.
Answer: O
Circle:Everyone

2. The secretary keeps the peanut butter sandwiches in a refrigerator in the faculty room.
Answer:F

3. Money was stolen three days in a row from students.
Answer: F

4. Diane is one of the bossiest girls in the 6th grade.
Answer:O
Cirlce:one of

5. Mrs.Hanson should not have checked through Jenifer's desk.
Answer:O
Cirlce:should not

6. Else is the new girl and some of the class makes fun of her because she is overweight.
Answer:F

7. Mrs.Hanson did not find the money in Richard's desk.
Answer:F

8. Mrs.Hanson is a very strict teacher.
Answer:O
Cirlce:very

9. Everyone thinks Elsie is a thief.
Answer:O
Cirlce:Everyone

  • Reading -

    I agree with your answers.

  • Reading -

    Can you answer my math question below?
    It says math but I meant to put science

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Basic: Demand and Supply

    Question: Can you please check whether or not my answer is correct?
  2. Nutrition of the young child

    Following the nutritional label on a jar of peanut butter, you determine that 1 once of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat. Whst percent of the calories come from fat. A.30 B.40 C.70 D.80 I chose C as my answer. …
  3. Math 156

    Yesterday 12 students brought their lunches from home. 7 of the students had peanut butter sandwiches and 5 of the students had 5 apples. Did 7+5=12 students have peanut butter sandwiches or apples in their lunches?
  4. health, safety and nutrition

    Following the nutritional label on a jar of peanut butter, you determine that 1 ounce of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat. what percent of the calories come from that?
  5. math

    a peanut butter jar has a height of 5.9in and diameter of 3.6 in. one cubic inch holds 0.45 oz of peanut butter. How many ounces will fit in the jar
  6. Math

    One jar of peanut butter and 3 loaves of bread cost $6.70. Three jars of peanut butter and 1 loaf of bread cost $9.32. Find the cost of a jar of peanut butter and a loaf of bread.
  7. Math

    Mrs. Smith surprised her 30 students with cookies. She gave them a choice of chocolate chip, peanut butter and sugar cookies. 5 students had only a chocolate chip cookie, 3 had only a peanut butter cookie, and 2 had only a sugar cookie. …
  8. math (check answer plz)

    Types........ Adults Children Total Chocolate Chip 5 10 Peanut Butter 8 6 Oatmeal 7 4 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- What percentage …
  9. math

    In a recent survey, 30% of the people polled stated that they preferred the taste of a low-fat peanut butter and would but it. Based on this survey, how many people in a city of 200,000 people who eat peanut butter would be expected …
  10. math

    Peanut butter cookies. 1 3/8 cup of butter and 5/8 cup of peanut butter. How much more butter is needed than peanut butter?

More Similar Questions