Post a New Question

Business Math

posted by .

Item price $8.00
Fixed cost $200
Variable costs 3x

if x items are sold, write an expression for:

Revenue, Cost, Profit

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    I did the first part how would i graph it. Problem: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b , in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). …
  2. Math

    The demand for item A is P=40 -3.5Q The production of A entails the following average variable costs: AVC=1.5Q - 35 Fixed Costs are 24. a) Calculate the revenue maximizing price of A Revenue= PQ Revenue= 40Q-3.5Q^2 Revenue' = 40-7Q …
  3. math,algebra,help

    Problem states: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a)If the fixed cost is $40 and …
  4. business and finance

    The cost of producing a number of items x is given by C=mx+b, inwhich b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation. …
  5. algebra

    The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost …
  6. Accounting

    Costs can be classified into two categories, fixed and variable costs. These costs behave differently based on the level of sales volumes. Suppose we are running a restaurant and have identified certain costs along with the number …
  7. math

    find expressions fr the revenue, cost, and profit from selling x thousand items: item price: $2.00 Fixed cost; $214,448 Variable Cost: -3x^2 + 3480x - 100 COuld anyone help me out?
  8. FINANCIAL MATHEMATICS

    The variable costs associated with a certain process are $0.65 per item. The fixed costs per day have been calculated as $200 with special costs estimated as $0.02X^2, where X is the size of the production run (that is, number of items …
  9. MATH

    11.) A company produces a product for which the variable cost is $12.30 per unit and the fixed costs are $98,000. The product sells for $17.98. Let x be the number of units produced and sold. a.) the total cost for a business is th …
  10. MATHS

    A company is a monopolist. The demand function for its product is as follows: Q = 60 – 0.4P + 6Y + 2A Where Q = quantity sold in units P = Price per unit Y = per capita disposal income (thousands of dollars) A = hundreds of dollars …

More Similar Questions

Post a New Question