Math

posted by .

A DVD producer has fixed costs (factory, machinery, and money paid to the recording artist) of $406,000. Additionally, for every DVD produced, the company spends $5 for materials and labor. The DVDs can be sold for $12 each.
a) Define a function, which gives the producer’s total cost in terms of the number of DVDs produced.

b) Define another function, which gives the total revenue in terms of the number of DVDs sold.


(c) Graph both the functions on the same set of axes.

(d) Locate the point of intersection.

(e) How many DVDs must they produce so that cost equals revenue (they breakeven)?

  • Math -

    c = 406000 + 5n
    r = 12n

    at breakeven, c=r
    406000+5n=12n
    406000=7n
    n = 58000

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    The Bags and Luggage Company had the following account balances as of January 1: Direct Materials Inventory $ 8,700 Work in Process Inventory 76,500 Finished Goods Inventory 53,000 Manufacturing Overhead - 0 - During the month of January, …
  2. Algebra story problem, check please?

    Dan purchases dvd's from a website, each dvd costs 11 dollars, and the shipping and handling fee is 6.95, dan is charged a total of 50.95, how many dvds did he purchase?
  3. Math

    Belmont Records produces DVD records. The fixed costs for producing a record are $160,000, and unit cost amount to 85 cents per record. The revenue is $5 per DVD. (a) How many DVDs must be sold in order to break even?
  4. Math

    A video rental company offers a plan that includes a membership fee of $6 and charges $2 for every DVD borrowed. They also offer a second plan, that costs $48 per month for unlimited DVD rentals. If a customer borrows enough DVDs in …
  5. algebra

    A video rental company offers a plan that includes a membership fee of $6 and charges $2 for every DVD borrowed. They also offer a second plan, that costs $48 per month for unlimited DVD rentals. If a customer borrows enough DVDs in …
  6. math

    It costs $12.50 to see a movie at a theater near Jason's house. It costs only 1.95 to rent a DVD from an online service. A DVD player costs $125. To the nearest whole number, how many movies must Jason watch on DVD instead of at the …
  7. math

    it costs $12.50 to see a movie at a theater near jason's house. it only costs $1,95 to rent a dvd from an online service a dvd player costs $125 to the nearest whole number, how many movies must jason watch on dvd instead of at the …
  8. maths

    costs $12.50 to see a movie at a theater near Jason’s house. It costs only $1.95 to rent a DVD from an online service. A DVD player costs $125. To the nearest whole number, how many movies must Jason watch on DVD instead of at the …
  9. math

    A video rental company offers a plan that includes a membership fee of $8 and charges $2 for every DVD borrowed. They also offer a second plan, that costs $14 per month for unlimited DVD rentals. If a customer borrows enough DVDs in …
  10. math

    A video store charges $3.50 to rent a DVD. Every fourth DVD that a customer rents is free. Brooke paid a total of $252 last year for renting DVDs. How many free DVDs did she receive?

More Similar Questions