Post a New Question

Math

posted by .

A local Dunkin donuts makes blueberry muffins that cost $.69 each to make. Past experience shows that 15% of the muffins will spoil and have to be discarded. Assuming this donut shop wants a 30% markup based on cost and produces 200 muffins, each muffin should sell for:

Answer: $1.06 What is the formula? How to solve this?

  • Math -

    cost to make the 200 muffins = 200(.69) =$ 138

    so profit with 30% markup = 1.3(138) = $179.4

    but they can only sell 85% of the muffins or
    .85(200) = 170

    so selling price of each of the 170 muffins
    = 179.4/170 = 1.055

    They should sell each muffin at $1.06

    I really did not use a "formula" since there was no variable defined .

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math 3rd grade

    Sam is making muffins. One bath is blueberry and one batch is bananna. The third bath is twice as big as the blueberry and bananna batch. If Sam made 96 muffins, how many muffins were in the blueberry and banana batches?
  2. math

    Ms.Lembright ordered the types of muffins below for a class party -12 blueberry muffins for $7.20 -8 chocolate muffins for $4.40 -6 raisin muffins for $4.50 What type of muffin cost the least?
  3. algebra

    Ms. Lembright ordered the types of muffins below for a class party. • 12 blueberry muffins for $7.20 • 8 chocolate muffins for $4.40 • 6 raisin muffins for $4.50 What type of muffin costs the least?
  4. math

    3/7 of the muffins in the bakery were carrot muffins. The number of blueberry muffins was twice the number of multi grain muffins. The number of multi-grain muffings was 1/3 the number of banana muffins. If there were 108 multi0grain …
  5. math

    Students are baking muffins to sell to raise money. They bake muffins in trays of 24 muffins each. They want to divide the muffins on each tray into equal packets. Which packet size would result in muffins from each tray being left …
  6. Algebra

    A shop sells coffee and donuts. The coffee sells for $4.31 and donuts for $0.83 apiece. The cost to produce a cup of coffee is $1.50 and the cost to make a donut is $0.76. In month 1 the quantity of coffee sold is 1,283 and donuts …
  7. Math

    Anna bakes 12 blueberry muffins, 20 bran muffins and 8 apple muffins. what % of muffins are blueberry. show all work
  8. Math

    Noah made 1 1/2 dozen blueberry muffins and 1 3/4 dozen lemon muffins. He needs to take 5 dozen muffins to the bake sale. How many dozen more muffins does he need to bake?
  9. Math

    Brian is making up identical packs of muffins. He has baked 8 chocolate, 16 strawberry, 12 banana and some blueberry muffins. Each sample pack is to have 2 dozen muffins. What is the smallest number of blueberry muffins Brian could …
  10. math

    Alan wants to bake blueberry muffins and bran muffins for the school bake sale. For a tray of blueberry muffins, Alan uses mc017-1.jpg cup of oil and 2 eggs. For a tray of bran muffins, Alan uses mc017-2.jpg cup of oil and 1 egg. Alan …

More Similar Questions

Post a New Question