Math

posted by .

A pack of 7 pens cost $6 . A pack of 9 files cost $12. Fred wants to buy an equal number of pens and files. What is the least amount that he must pay?

  • Math -

    You haven't said how many he must buy, only that they must be the same for each.

    The least money spent would be if he bought zero of each.

    Since Fred wants an equal number of pens and files and must buy them in packaged groups of 7 (pens) and 9 (files), his next option would be to buy the least common multiple of 7 and 9 individual items, which is 63.

    63 pens (in 9 packs) cost $54
    63 files (in 7 packs) cost $84.

    Tho total spent is $138 in this case.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math, help

    how do i write the equations so i can solve it i will do the solving but help me out with the equation please.for the following: Four pencils and five pens cost$2.00. THree pencils and four pens cost $1.58. Find the cost fo a pencil …
  2. Math

    Penelope bought 17 large packs and 5 small packs of identical pens. When she got home, her little sister opened all of the packages on the floor. If a total of 234 pens were on the floor, how man pens did a large pack contain?
  3. Maths P5

    Cindy went to the store with just enough money to buy 11 files.However, she bought only 8 files and spent the rest of her money on 24 pens and rulers. The ratio of the number of pens to rulers was 3:5. Each ruler costs $0.80. Each …
  4. MATHS

    Mrs Koh bought some pens, files and erasers. The ratio of the number of pens to the number of files to the number of erasers she bought was 1 : 2 : 3. The cost of each pen and eraser is $2.50 and $0.50 respectively. If she spent $60 …
  5. MATH

    MR CHEN WANTS TO BUY 27 BLUE PENS AND 35 RED PENS. THE PENS ARE SOLD IN PACKAGES OF 8.HOW MANY PACKAGES OF BLUE PENS MUST HE BUY WRITE AN EQUATION USING THE LETTER B FOR THE UNKNOWN AMOUNT. THEN SOLVE THE EQUATION.
  6. Quadratic Functions in Algebra

    Suppose C(x)=x^2−6x+20 represents the costs, in hundreds, to produce x thousand pens. How many pens should be produced to minimize the cost?
  7. Math

    Ok so I need to write a equation for this jasmine paid $25 for 2 binders and 1 pack of pens. The pens cost $5. What equation could I write to find out the price per binder?
  8. math

    A pack of 6 pens cost $30. A pack of 8 files cost $24. A student wants to buy an equal number of pens and files. What is the least amount that the student must pay?
  9. Maths

    A shopkeeper buys a number of blue pens and red pens. He pack 3 blue pens and 2 red pens into a packets for sale. If he wants to obtain 160 packets of the pens he needs another 25 blue pens. What is the total number of the pens bought …
  10. math

    Three boxes, first box has 12 pens for $25, second box has 50 pens for X cost and the third one has 100 pens for $175 . the cost for pens decreases as increase the number of pens . what the cost for the second box?

More Similar Questions