math

posted by .

"A 12-pack of cinnamon scented pencils sells for $3.00 at a school booster club sale. What is the sales tax rate if the total cost of the pencils is $3.21?" what is the answer and how do you show the work?

  • math -

    3.21 - 3 = 0.21

    (0.21 / 3) * 100 = ?

  • math -

    do u get the problem

  • math -

    7%

  • math -

    So I have to find percent of it

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    at the school store 6 pencils sell for $.99. at this rate what is the cost of 16 pencils?
  2. math

    NELSON GOT A PACK OF 12 PENCILS. HE TOOK 3 PENCILS TO PUT IN HIS DESK AT SCHOOL AND 2 PENCILS TO PUT IN HIS LOCKER AT SCHOOL. WHAT IS THE FRACTION OF TOTAL PENCILS THAT NELSON TOOK TO SCHOOL?
  3. math

    Pencils come in cartons of 24 boxes.A school bought 50 cartons of pencils. Each box of pencils cost $2. How much did the school spend on pencils?
  4. Math

    A pack of cinnamon-scented pencils sells for $6.00. What is the sales tax rate if the total cost of the pencils is $6.48?
  5. Math

    A pack of cinnamon-scented pencils sellaell for $4.00.What is the sales tax rate if the total cost of pencils is $4.32?
  6. Math

    A 12 pack of cinnamon scented pencils sells for 3.00 at a school booster club sale. What is the sales tax rate if the total cost of the pencils is 3.21?
  7. Algebra

    The Yellow Pencil Company sells the best pencils ever made. If the cost of producing x hundred pencils is given by C x x x ( ) 0.4 29 44 = − + 2 and if the revenue generated from the sale of x hundred pencils is R x x x ( ) 0.6 …
  8. Algebra

    The Yellow Pencil Company sells the best pencils ever made. If the cost of producing x hundred pencils is given by C(x)=0.4x^2-29x+44 and if the revenue generated from the sale of x hundred pencils is R(x)=-0.6x^2+19x. Money is in …
  9. math

    Theresa has a chose of which pack of pencils to buy. At the store 20 pencils cost $4.00, or 12 pencils for $2,70. A) which is the better buy based on its cost per pencil?
  10. math

    Joe went school supply shopping. He spent $22.50 on notebooks and pencils. Notebooks cost $2.00 and pencils cost $0.50. He brought a total of notebooks and pencils. How many pencils did he buy?

More Similar Questions