Post a New Question

math

posted by .

You have $47 to spend on music and movie downloads. Each album download costs $7 and each movie download costs $8. Write and graph a linear inequality that represents this situation. Let x represent the number of albums and y the number of movies.

  • math -

    each album costs $7 and you buy x of them
    cost of albums = 7x
    each movie costs $8 and you have you have y of them
    cost of movies = 8y

    total cost is has to be less than $47
    ---> 7x + 8y < 47

    sketch the graph of 7x + 8y = 47 , a straight line, and shade in the region below that line. Of course you would stay in the first quadrant, (x > 0, and y >0 , since you can't have negative number of movies and albums)
    Since you can't buy partial albums and movies, both x and y have to be whole numbers.
    So for solutions you would consider only ordered pairs that have whole numbers as their components.
    e.g. (2, 2) or (1,5)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    You have $47 to spend on music and movie downloads. Each album download costs $7 and each movie download costs $8. Write and graph a linear inequality that represents this situation. Let x represent the number of albums and y the number …
  2. Math

    Sometimes I get confused with the inequalities. You have $47 to spend on music and movie downloads. Each album down load cost $7 and each movie download costs $8. Write and graph a linear inequality that represents this situation. …
  3. Math

    You have $47 to spend on music and movie downloads. Each album download cost $7 and each movie download costs $8. Write and graph a linear inequality that represents this situation. Let x represent the number of albums and y the number …
  4. ALGEBRA1

    carlotta subscribes to the HotBurn music services. she can download no more than 11 song files per week. Carlotta has already downloaded 8 song files this week. write, solve, and graph an inequality to show how many songs charlotta …
  5. algebra

    an online music vlub charges $4.75 for the first music download and $1 for each additional download write a rule describing the total fees f as a function of additional downloads d
  6. Math check my answer

    What music plan is a better deal? site A: $29 per month plus .80 cents per download site B: $17 per month plus $1.19 per download write an equation and show how many downloads make site A a better deal. My answer:: .80x + 29 > 1.19x
  7. math

    A movie theater charges $8 per movie ticket. How much would it cost for six people?
  8. math

    A movie theater charges $8 per movie ticket. How much would it cost for six people?
  9. math

    A movie theater charges $8 per movie ticket. How much would it cost for six people?
  10. math

    Justin has an I-tunes gift card worth $125. after he downloads his first app, the cards value is $118.01. after he downloads his second app, the cards value is $111.02. after he downloads his third app, the i-tunes gift card is worth …

More Similar Questions

Post a New Question