entrepreneur

posted by .

I am trying to find price per foot. if a roll of wire is selling for $72.00 what is the price per foot

  • entrepreneur -

    How many feet in a roll?

  • entrepreneur -

    500

  • entrepreneur -

    i am trying to find price per foot. if a 500 feet roll of wire cost $72.00, how much a foot of wire will cost

  • entrepreneur -

    72 / 500 = $0.144

  • entrepreneur -

    thank you Ms Sue

  • entrepreneur -

    You're welcome, Craze.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Due to dwindling reserves of copper ore, the price of a 100-foot spool of copper wire increased 20% this year to $144. What was the old price (last year's price) for a 100-ft spool of wire?
  2. Math

    Bosley's Pet Foods buys dog kibbl for $19.50 per bag, less 40%. The store's overhead is 33 1/3% of the selling price, and the desired profit is 10% of the selling price. (a) At what price per bag should the dog food be sold?
  3. Math

    A carpenter purchased 25.25 feet of hardwood at $25.20 per foot, and 3 types of trim molding: 2.6 feet $1.90 per foot, 2.8 feet at $3.90 per foot, 7.5 feet at $4.90 per foot. How much did he spend on this purchase?
  4. accounting

    Required a. Determine the gross profit margin for each product produced based on the ABC data [(selling price 2 ABC cost per foot) 3 feet produced]. b. Determine the gross profit margin for each product produced based on the traditional …
  5. Manegerial accounting

    calculate the net operating income , evergreen corp has provided the following data: sales per period 1000 units ,selling price $ 40 per unit , variable manufacturing cost 12 per unit, selling expenses $5,100 pls 5% of selling price …
  6. Math

    500 pounds of apples were purchased at $0.35 per pound. The desired markup is 30% based on selling price, but 18% spoilage is expected. What should the selling price per pound be?
  7. Math

    The Soft Step Floor Company purchases carpeting for $5.12 per sq. yard and marks it up 55% based on the selling price. What is the selling price per sq. yard?
  8. Bus. Math

    The Soft Step Floor Co. Purchases carpeting for $5.12 per square yard and marks it up 55% based on the selling price. What is the selling price per square yard?
  9. Business Math GBM 200

    300 pounds of oranges were purchased at $0.24 per pound. The desired markup is 50% based on selling price, but 21% spoilage is expected. What should the selling price per pound be?
  10. Math

    a 5 foot fence will be built around the perimeter of a 50 foot by 120 foot rectangular lot. if the fence costs $1.80 per linear foot for labor and $.40 per square foot for material, what will be the cost of the fence?

More Similar Questions