math

posted by .

a company manufactures a toy at a cost of Rm2 per unit and sells them for Rm x per unit.if the number sold is 800/x^2 per month,find the value of x for which the company could expect to maximise its monthly profit.

  • math -

    profit = revenue - cost
    revenue = price * quantity = 800/x^2 * x = 800/x
    cost = 2 * quantity = 2 * 800/x^2

    p = 800/x - 1600/x^2
    dp/dx = -800/x^2 + 3200/x^3 = 800/x^3(4-x)

    So, maximum profit when charging Rm4/unit.

    sales: 50
    profit: 100

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  2. college

    RNO Company's market for the Model 55 has changed significantly, and RNO has had to drop the price per unit from $265 to $125. There are some units in the work in process inventory that have costs of $150 per unit associated with them. …
  3. finance

    Laird Company sells coffee makers used in business offices. Its beginning inventory of coffee makers was 200 units at $45.00 per unit. During the year, Laird made two batch purchases of coffee makers. The first was a 300-unit purchase …
  4. algebra

    A consumer electronics company sells 6.7 million MP3 players per month at a price of $100 apiece; when the price is lowered to $80, the company sells 10.2 million players per month. How many MP3 players can the company expect to sell …
  5. Math

    A company reaches the break - even point when its total revenue equals its total cost. The company sells their product at $ 25 per unit. If their total cost is $ 3,000 plus a unit cost of $ 12 , does the company break - even when 200 …
  6. Stats

    Consider the Avionic Manufacturing Company that wishes to meet a demand of 10 units per month by purchasing the items from a vendor with a lead time of three-quarters of a month. The item cost is $2.50 per unit, replenishment cost …
  7. math

    The Math-Is-Fun T-shirt Company manufactures and sells screen-printed t-shirts. The fixed costs of operation for the company are $75,750 per month. T-shirts are sold to wholesale buyers for $8.99 each, but only cost the company $3.20 …
  8. Financial accounting

    Laird Company sells coffee makers used in business offices. Its beginning inventory of coffee makers was 200 units at $41 per unit. During the year, Laird made two batch purchases of coffee makers. The first was a 295-unit purchase …
  9. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  10. business

    The Springer Company sells its product for $20 per unit. Its fixed costs are $10,000 and the variable cost per unit is $10 What is the new break-even point if the price per unit increases from $20 to $30

More Similar Questions