math

posted by .

Tim needs batteries.AA batteries cost $3 per pack.D batteries cost $4 per pack. If she has $26 to spend and buys 3 times as many packs of AA batteries as D, how many packs of each does she buy?

  • math -

    4x+3(3x)=26
    4x+9x=26
    13x=26
    x=2
    4(2)+9(2)=26
    8+18=26
    26=26
    8/4=2 D batteries
    18/3=6 AA batteries

  • math -

    I really don't know. I have this problem on my homework and was sooooo confused.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Science

    I did a science experiment on batteries. I ran five brands of AA Alkaline batteries until they would no longer run a small light bulb. I measured the voltage of each battery every hour. I did this experiment four times using the same …
  2. Math

    Find the unit price and tell which is the better buy: Buy one 10 pack of AAA batteries for $5.49 and get one free, or buy two 4 packs for $2.98.
  3. Statistics

    A battery manufacturer is positive that its AA batteries last for 1,000 hours. However, you’re working for Consumer Reports and you don’t agree with what they say about their product. So, you buy 400 batteries and you test them …
  4. statistics

    Suppose that 8% of a certain batch of calculators have a defective case, 11% have defective batteries, and 3% have both of these problems. Construct the probability distribution table (categories are defective case/non-defective case, …
  5. math word problem

    instead of buying packages of 20 batteries for $7.00 to power his video game controllers, Nathaniel decides to buy 4 rechargeable batteries and a charger for $15.39. How many times does he need to use the rechargeable batteries to …
  6. help needed with math

    instead of buying packages of 20 batteries for $7.00 to power his video game controllers, Nathaniel decides to buy 4 rechargeable batteries and a charger for $15.39. How many times does he need to use the rechargeable batteries to …
  7. math

    what is the better buy one pack of aaa batteries for $5.49 and get a pack free or buy two packs for $2.9.
  8. probability

    The lifetimes of batteries are independent exponential random variables, each having parameter λ. A flashlight needs 4 batteries to work. If one has a flashlight and a stockpile of n batteries, what is the expected time that the …
  9. Math

    You can buy one 10 pack of AAA batteries for $5.49 and get one battery free, or you can buy two 4 packs for $2.98. Which has the lower unit price per battery?
  10. Algebra

    Can you please help? At a store, you can buy three packs of heavy duty batteries and six boxes of cereal for $48.00. You can also buy two packs of heavy-duty batteries and eight boxes of cereal for $46.00. What is the cost of one pack

More Similar Questions