Algebra

posted by .

Based on surveys conducted in your area, you determine that it is feasible to sell your specialty pizzas for $15. The cost for making the pizzas includes a fixed cost of $55 and a labor cost of $4 per pizza.
Establish an equation to determine revenue. Establish an equation to determine total cost.
How many pizzas must be sold to break even (i.e., you experience neither a profit nor a loss)? Interpret your result.
As a business owner, it is very important to have an understanding of profit and loss. The formula for determining profit is Profit = revenue – cost (P = R – C).
Determine the profit if 500 specialty pizzas are sold. Interpret your result.
How many specialty pizzas would need to be sold to make a profit of $1,100? Interpret your result.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    if you buy 10 pizzas and cheese pizzas cost $11, write equation giving the cost "C" in dollars as a function of the number "P" of cheese pizzas you buy
  2. Algebra/Math

    A group of parents is going to sell specialty coffee drinks including espresso, lattes, cappuccinos and mochas. It cost $250 to rent the equipment, which is a fixed cost. Additionally, the ingredients for each drink (x) cost $0.25. …
  3. algebra

    Break-Even Analysis: A Look at Profit and Loss: As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college …
  4. algebra

    you have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. Based on surveys conducted in your area, you determine what it is feasible to sell your specialty for $15. The cost for making the pizzas includes …
  5. MATH

    As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. …
  6. math

    As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. …
  7. Algebra

    Task Type: Individual Project Deliverable Length: 3 Parts: See Assignment Details Points Possible: 150 Due Date: 11/5/2012 11:59:59 PM CT Weekly tasks or assignments (Individual or Group Projects) will be due by Monday and late submissions …
  8. algebra for business

    As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. …
  9. Algebra

    The cost C(n), in dollars, of making n large cheese pizzas in a night shift is given by a linear equation. There is a fixed cost of $43.50. In addition there are wage costs of $4.50 per pizza. Write the equation to solve.
  10. Math

    A team mom ordered 100 pizzas for $1255. Cheese pizzas cost $11.50 each and pepperoni pizzas cost $13.00 each. Identify and define your variables. Write a sistem of equations.

More Similar Questions