algebra

posted by .

what is the unit price of a 5 poung bag of potatoes selling for $4.75

  • algebra -

    4.75/5 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    How do you calculate unit price? The unit price is the total price divided by the number of units. For instance, if 5 pounds of potatoes cost $4.50, each pound costs $.90.
  2. Math

    Bosley's Pet Foods buys dog kibbl for $19.50 per bag, less 40%. The store's overhead is 33 1/3% of the selling price, and the desired profit is 10% of the selling price. (a) At what price per bag should the dog food be sold?
  3. Business Finance

    Sullivan's Handbags mark up their bags at 45% of the selling price. Pat Sullivan saw a bag at a trade show that she would sell to her customers for $85. What is the most she could pay for the bag and still retain the 45% markup of …
  4. Business Finance

    Sullivan's Handbags marks up their bags at 45% of the selling price. Pat Sullivan saw a bag at a trade show that would sell for her customers for $85. What is the most she would pay for the bag and still retain the 45% markup of the …
  5. business finance

    Sullivan’s Handbags marks up their bags at 45% of the selling price. Pat Sullivan saw a bag at a trade show that she would sell to her customers for $85. What is the most she could pay for the bag and still retain the 45% markup …
  6. math

    A bag of potatoes weighs 3 7/16 pounds. if the average potato weighs 3/16 pound, about how many potatoes are in the bag?
  7. Accounting

    Currently, the unit selling price of a product is $110, the unit variable cost is $80, and the total fixed costs are $345,000. A proposal is being evaluated to increase the unit selling price to $120. a. Compute the current break-even …
  8. Manegerial accounting

    calculate the net operating income , evergreen corp has provided the following data: sales per period 1000 units ,selling price $ 40 per unit , variable manufacturing cost 12 per unit, selling expenses $5,100 pls 5% of selling price …
  9. math

    A businessman bought two bags of maize at the same price per bag. he discovered that one bag was of high quality and the other of low quality. On the high quality bag he made a profit by selling at $ 1,040. Whereas on the low quality …
  10. Math

    Potatoes are sold in 2.25 pound bag. how many whole bag must tanisha buy in order to have enough potatoes?

More Similar Questions