Post a New Question

math

posted by .

christine went shopping and bought each of her six nephews a gift, either a video costing $14.95 or a Cd costing 16.88. she spent 91.63 on gifts how many videos and how many cd's did she buy

  • math -

    v+c = 6
    14.95v + 16.88c = 91.63

    14.95(6-c) + 16.88c = 91.63
    1.93c = 1.93
    c = 1
    v = 5

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Rudy worked hard all summer. Before school started he decided to go shopping and spend some of his earnings. He spent 1/3 of his money on a new shirt at HOT Fashions in the Mall. He then went to Marvin's Music and bought a cd with …
  2. Math

    Jane wishes to buy books for her children. At one shop a book costs sh.400 it is sold with 2 pens costing sh.10 each and another shop sells a book at sh.200 with a pen costing sh.40 each. She is prepared to spend not more than sh.3200 …
  3. algebra

    A person bought 17 gifts for his nieces and nephews. The gifts were dolls for the nieces at $12.99 each, and robots for the nephews at $10.99 each. The total spent was $198.83. How many of each gift was bought?
  4. math

    Christine went shopping and bought each of her eight nephews a gift., either a video costing $14.95 or a cd costing $16.88. She spent $127.32 on the gifts. How many videos and how many cds did she buy?
  5. algebra

    Christine went shopping and brought each of her eight nephews a gift , either a video costing 14.95 or a cd costing 16.88. she spent 133.41 on the gifts. How many videos and how many cds
  6. b.mathematics

    a shopkeeper allows a discount of 15% on his shop. how much money can a man save if he buys a bag costing rs2500, a shaving set costing rs890 and iron costing rs 2800?
  7. algebra

    coffee shop plans to mix grage a cogge costing $9.50/lb and grade b coffee costing &7 /lb to yield a 20lb blen costing $8.50/lb. how many pounds of each to make the blend?
  8. maths

    You have R200 to buy a cow costing R10.00 sheep costing R2.00 a chicken costing R0.10,no change must be leftover from R200 total number of animals is to be 100
  9. Math- Average Costing

    Hi, Can you please help me answer this question using the average costing methodology?
  10. Algebra

    Luanne bought 50 stamps, some costing 37 cents and the rest costing 22 cents. She paid the postal clerk a total of $13.25 for all the stamps. How many of each type of stamp did Luanne buy?

More Similar Questions

Post a New Question