Math

posted by .

i go to college and it take 40 to 45 gallon every monthto go to college, some time cost of the gallon varies 2.96 to 3.61 /gallon . what would be my weakly cost to drive college.
please answer . i come up with 21 dolor.Am i right or miss some thing .

  • Math -

    Average cost per gallon:
    (2.96 + 3.61)/2 = 3.29

    Average gallons:
    42.5

    42.5 * 3.29 = ? average cost per month

    I assume your native language is not English.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. chemistry

    question: "If gas is $1.20 per gallon, how much would it cost to fill a 50-liter tank?
  2. basic college math

    I have a problem answering this certain question, can you help me?
  3. College Algebra

    Maria Mixed grades of gasoline in her car, she puts 10 gallon of regular and 8 gallon of premium for a total $46.96. I f premium costs $0.20 more per gallon than regular, what was the price of each grade of gasoline.
  4. math

    If gas cost $ 2.20 per a gallon and you drive 130 miles at 10 miles per a gallon how much will your trip cost?
  5. Math- college

    Lisa's car get 22 miles per gallon of gasoline. How many miles can she drive on 24 gallon of gas?
  6. miss sue

    i go to college and it take 40 to 45 gallon every monthto go to college, some time cost of the gallon varies 2.96 to 3.61 /gallon . what would be my weakly cost to drive college. please answer . i come up with 21 dolor.Am i right or …
  7. college math

    If gas cost $3.97 per gallon what is the cost of filling a 13.8 gallon gas tank?
  8. Algebra 1

    Buying paint in large quantities is often less expensive. Five 1-gallon buckets cost 25% more than a single 5-gallon bucket. Suppose that a job requires g gallons of paint. For what values of g should a 5-gallon bucket be purchased …
  9. Math HELP!

    The cost of your favorite lemonade is $3.84 for 3 gallons. Write this as a unit rate. A. $3.84/1 gallon B. $1.28/1 gallon C. 1 gallon/$1.28 D. $1.45/1 gallon Is the answer b?
  10. math

    How much would it cost to drive 54.2 miles in a car that gets 16 miles per gallon and gasoline costs $2.31 per gallon?

More Similar Questions