math

posted by .

Marvin Company has a beginning inventory of 12 sets of paints at a cost of $1.50 each. During the year, the store purchased 4 sets at $1.60, 6 sets at $2.50 and 10 sets at $3.00. By the end of the year, 25 sets were sold. Calculated (a) the number of paint sets in stock and (b) the cost of ending inventory under LIFO, FIFO, and the weighted-average methods. Round to the nearest cent for the weighted average?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Managerial ECON

    Suppose that during a given year: (1) the price of TV sets increases by 4% in Japan, (2) the dollar depreciates by 5% with respect to the yen, (3) the consumers’ incomes in the U.S. increase by 3%, (4) the price of elasticity of …
  2. college math for teachers

    Use the following sets to complete the givien statements in as many ways as possible. a= a,b,c,d b= e,f c=b,a,c,d d= 1,2,3,4 A. Sets _ and _ are not equivalent and not equal B. Sets _ and _ are not equivalent but are equal. C. Sets …
  3. Math

    A furniture company displays bedroom sets which require 21 square meters of space and living room sets which require 42 square meters of space. The company, which has 546 square meters of available space, wants to display at lease …
  4. health

    Which of the following is true in regard to limited data sets?
  5. Math

    Solve this problem using the simplex method. A company manufactures checker sets and chess sets. Suppose each day the company has available 1200 boards (which can be used for both games) and 80,000 units of wood for making pieces. …
  6. allied health

    which of the following is true in regard to limited data sets> a. Patients must authorize the use of limited data sets. b. those who receive limited data sets can pass them on without restrictions c. limited data sets can't include …
  7. business math

    A toy store has a beginning inventory of eight sets of paints at a cost of $1.25 each. During the year, the toy store purchased three at $1.50, five at $2, six at $2.50, and ten at $3. By the end of the year, 21 sets were sold.
  8. Business Math

    Being inventory of 12 sets of paints at a cost of $1.50 each. During the year the store purchased 4 sets at $1.60, 6 sets at $2.20, 6 sets at $2.50, and 10 sets at $3.00. By the end of the year, 25 sets were sold. Caculate the number …
  9. money

    Ryan gets a gift of $80 on his birthday. He goes to the Lego store to buy Lego sets. The Lego store has small sets for $4, the medium size sets for $16 and the large sets for $32. What is the least number of sets that Ryan can buy …
  10. Finite Math

    15 An appliance store sells two brands of televisions. Each Daybrite set sells for $425, and each Noglare set sells for $700. The store’s warehouse capacity for television sets is $400, and new sets are delivered only each month. …

More Similar Questions