algebra

posted by .

the function c= p+0.07p relates the price of an item to its cost. If you have $12.50 to spend, what is the cost of the most expensive item that you can buy?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    Item: Raw Materials (cost for hamburgers) Total Annual Cost: 650 Item: Building Rent Total Annual Cost: 9000 Identify which cost item above is fixed and variable and why
  2. Math!

    Pls help me on this, i dunno the answer but i got the answer of my own, but its wrong nad this paper is already marked, but i still cant seem to understand how to solve this! A furniture store bought an item for $810 less 15%. The …
  3. computer science

    Write a program that will input an item’s wholesale cost and its markup percentage. The program will output the item’s retail price. The program should repeat for several input values. For example, if an item cost is 5.00 and markup …
  4. algebra 2

    When inflation causes the price of an item to increase the new cost C and the original cost c are related by the formula C=c(1+r)^n, where r is the rate of inflation per year as a decimal and n is the number of years. What would be …
  5. math

    a man purchased 3 item which cost 100 dollars. The second item is half of the first, and the third item is have of the second. How much was each item?
  6. math

    1. The sales tax in TN on nonfood items is 7%. Which equation shows the relationship of the price of an item p to the total cost of c?
  7. Math

    Sales tax on nonfoor items is 7%. Which equaation shows relationship of the price of item p to the total cost c?
  8. math

    In a hypermarket promotional drive, the customers would only have to pay half of the original price on their second buy of the same item and one quarter of the original price on their third buy of the same item for some selected items. …
  9. math

    Find three brands of a grocery item that you purchase and figure the price per unit (i.e., per ounce or pound) for each brand. Provide the item and for each brand of the item the bulk cost, unit quantity, and unit cost.
  10. Math :(

    Can someone plz explain how to do this math project, Plz give me some examples! Directions: For this project, you will visit an online marketplace website and choose three different products that you might want. For each product, you …

More Similar Questions