brown

posted by .

parker wants to buy as many toys as she can with her 10$she can buy individule ponies for 2$ each or a set of 2 dolls for $3 what she she buy and why
what do you need to find out
what operations will you use why
write a number sentence to show how you solved the problem label your answer can you help me my name is jannie and I am in the
3 grade

  • elementary math -

    10 divided by 2 = 5 ponies

    10 divided by 3 = 3
    3 times 2 = 6 dolls

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. English

    1. If you want to buy books, to which floor do you have to go?
  2. math

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $32 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a dogfish …
  3. algebra - Help!

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $32 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a dogfish …
  4. math - so confused can you help me

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $32 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a dogfish …
  5. math same question as before with new questions to

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $24 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a dogfish …
  6. college

    The manager of a Drug Store knows that 50% of the customers entering the store buy prescription drugs, 65% buy over-the-counter drugs, and 18% buy both types of drugs. What is the probability that a randomly selected customer will …
  7. Math

    You can buy three bottles of dishwashing liquid, each containing 1 pt 5 fl oz, on sale for $2.30. Let say for the same price you can buy a large container holding 2 qt. Which is the better buy?
  8. math 156

    Liz needs to buy soft drinks for 30 people. At the store she finds that she can buy 6 cans for $2.10. She assumes that each person would drink 2 cans each. WHen she checks her wallet she finds that she only has $20. Does she have enough …
  9. Math

    Mr. R has some money to buy oranges, if he will buy 15 oranges he will need $90 more, if he will buy 10 oranges he will have $60 left. how much money has mr. R?
  10. English

    1. Where do you buy a scarf? -I buy it at the department store. 2. Where do you buy the scarf?

More Similar Questions