math

posted by .

You buy a bottle of juice for $1.00. The juice costs .90 cents more than the empty bottle. How much does the empty bottle cost?? The answer is not 10 cents, or $1.00

  • math -

    Do you really mean 0.90 cents for your second number? or 0.90 dollars? (90 cents)
    I will assume the latter.

    Empty bottle cost + Juice cost = 1.00

    Empty bottle cost + (Empty bottle cost + 0.90) = 1.00

    2*(empty bottle cost) = 0.10
    empty bottle cost = 0.05

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra 1

    A bottle and a cork together cost $1.00. The bottle cost 90 cents more than the cork. How much does the cork cost?
  2. Math word problem

    you buy a bottle of juice for $1.00. The juice costs 90 cents more than the empty bottle. How much does the empty bottle cost?
  3. Algebra

    A soda cost A cents for each bottle, including the deposit, but there is a refund of B cents on each empty bottle. How much must you pay for X bottles if you bring back Y empties?
  4. math

    A full bottle of juice costs $2.00.If the cost of the juice is $1.50 more than the cost of the bottle, how much does the empty bottle cost?
  5. Math

    A full bottle fo juice cost $2. If the juice cost $1.50 more than the cost of the bottle, how much does the empty bottle cost?
  6. Math

    Find the unit price and tell which is the better buy: A 64 oz. bottle of juice costs $2.39, and a 20 oz. bottle costs &0.79. You can use a 20-cents-off-coupon if you buy four 20 oz. bottles or a 15-cents-off-coupon if you buy a 64 …
  7. Math

    A 10-oz bottle of juice costs $1.49. A 30-oz bottle cost $4.25. Which is the better buy?
  8. Math

    Saud bought a bottle of juice containing 625 ml juice. He filled 30 ml into a glass. But spilled 23.5 ml. How much juice is still left in the bottle.
  9. Pre Algebra

    I can purchase a 30-ounce bottle of juice for $1.80 or a 64 ounce bottle of juice for $3.20. How much do I save per ounc by purchasing the larger bottle?
  10. Math

    A full bottle of juice costs $2.00.If the cost of the juice is $1.50 more than the cost of the bottle, how much does the empty bottle cost?

More Similar Questions