math

posted by .

Pork is sold for $18.46 per kilogram.What is the cost of 0.35 kilogram of pork convrted to the nearest cent.

  • math -

    18.46 * 0.35 = 6.46

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Pork

    I love pork. I want to learn more about pork. Give me information on about pork. Thank you for sharing with me your information about pork. Check this site for information about pork. http://en.wikipedia.org/wiki/Pork
  2. MATH

    The price of fish is £6.40 per kilogram, what is the cost of 1 kilogram (500g)?
  3. Algebra

    Two varieties of herbal tea, one cost $4.00 per kilogram other cost $5.00 per kilogram. How many kilograms of each type are needed to make 20kg of a blend worth $4.60 per kilogram?
  4. Algebra

    Two kinds of nuts, one cost $5.00 per kilogram another cost $5.40 per kilogram. How many kilograms of each type of nut should be mixed in order to have 40 kg of a mixture worth $5.25 per kilogram?
  5. math

    A store mixes Kenyan Coffee worth $11 per Kilogram and venezuelan coffee worth $14 per Kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Find out how much of each should be used to make a 396-Kilogram Mixture
  6. math

    A store mixes Brazilian coffee worth $11 per Kilogram, Turkish coffee worth $13 per kilogram. The mixture is to sell for $12 per kilogram. Can you help me find how much of each should be used to make a 564- Kilogram of both mixtures …
  7. microeconomic

    Suppose you consume three pounds of beef and five pounds of pork per month. The price of beef is $ 1.50 per pound, and pork is $ 2.00 per pound. Assuming you have studied economics and achieved consumer equilibrium, what is the ratio …
  8. Math

    A store mixes Brazilian coffee worth $10 per kilogram and Turkish coffee worth $12 per kilogram. The mixture is to sell for $11 per kilogram. Find out how much of each should be used to make a 216 kilogram mixture.
  9. algebra

    A store mixes kenyan coffee worht $12 per kilogram and turkish coffee worth $16 per kilogram the mixture is to sell for $14 per kilogram how much of each should be used to make a 348-kilogram mixture?
  10. Math

    A 3-pound pork loin can be cut into 10 pork chops of equal weight. How many ounces is each pork chop. Is my math correct?

More Similar Questions