math

posted by .

the total cost of manufacturing 100 cameras per week is 700 $ and 120 cameras per week is 800 $ ,the the cost equation ,assuming it to be linear is

  • math -

    You have two points on the graph of y(x):

    (100,700) and (120,800)

    The slope is 100/20 = 5

    (y-700)/(x-100) = 5

    y = 5(x-100) + 700
    y = 5x +200

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Honors Algebra

    Hi, I need some help with my Algebra. This is how it goes: Yet another company subsidiary of the company is a company that provides a dumpster rental service. The company will deliver a dumpster to a customer's site for a one-time …
  2. math

    You are shopping for single-use cameras to hand out at a party. The daylight cameras cost $2.75 and the flash cameras cost $4.25. you must buy exactly 20 cameras and you want to spend between $65 and $75, inclusive. Write and solve …
  3. College Math

    A clarinet factory wants to maximize profits. They can produce 250 clarinets per week at a cost of $300 per clarinet, and sell them for $1000 per clarinet. And, they can produce 350 clarinets per week at a cost of $275 per clarinet, …
  4. Math

    A company manufactirung snowboards has fixed costs of $200 per day and total cost of $3800 per day at a daily output of 20 boards. (A( Assuming that the total cost per day, C(x), is linearly related to the taotal out per dau,x, write …
  5. math 111

    The overhead or fixed cost for the company is 1,000 per week. In addition, the cost of manufacturing each boat costs$200. Find an equation C=f(x) for the total cost per week where x is the number of boats manufactured in a week. b) …
  6. math

    The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. (a) What is the total cost, C(q),of producing …
  7. Math

    Prepare payroll worksheets (for the week) for three employees. Assume that they worked the following hours at the following rates: - Sam - 6 hours per week at $30/hour - Lisa - on salary with $700/week - Ben - 20 hours per week at …
  8. college math

    A car rents for $260 per week plus $0.10 per mile. Find the rental cost for a three week trip of 800 miles
  9. Math

    Additional questions: this is for a form I need to fill out regarding my medications. Help please and thank you. If a bottle of 300 pills cost $17.40 … and you take 2 pills a day … - How much is the cost per pill?
  10. MATH

    I am new to this site. I am not sure if my last post went thru, with my calculations for review, so I will copy and paste my entire query. Thanks for your assistance. === Additional questions: this is for a form I need to fill out …

More Similar Questions