geometry

posted by .

a phone company charges a flat monthly fee of $15 for cell phone services, plus an additional fee for every minute you talk. in a given month, you are charged $36 for the 24 minutes you talked( not including the $15 flat fee.) let the total cost be c(in $) and the time you talk be t(in minutes)
how do i find the dependent and independent variables, and the "fixed" cost of the phone plan, and what cost do you pay per minute. and how do i write an equation relating c and t

  • geometry -

    how is this geometry?

    The independent variable is the one that can change by itself. In this case, the number of minutes you talk: t.

    c = fixed bill + minute rate*t

    The charge for each minute = $36/24 = 1.50 (pretty pricey!)

    c = 15.00 + 1.50t

  • geometry -

    how would you write an equation for a phone that cost $30 plus 30 cents per minute

  • geometry -

    how would you write an equation for a phone that cost $30 plus 30 cents per minute

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    I need help forming an equation for this word problem.. A long distance phone company charges $0.027 per minute and a $2 monthly fee. Another long distance phone company charges $0.035 per minute with no monthly fee. Find the number …
  2. Gr10 Math

    Charlene is looking into cell phone plans. Cell plus gives unlimited minutes for $50/month.A1 Cell offers a $40 monthly fee, plus 5¢/min for any time over 300min oer month. a)Define two variables and write a linear equation to …
  3. Algebra

    the phone company has two plans for cell phones. the first plan calls for a monthly fee of 35.00 with unlimited calling. The other plan is a monthly fee of 15.00, with a 0.50 fee for every minute over 100 used in a month. What is the …
  4. Math

    In the Math Virtually Everywhere project you completed for this module, you learned all about cell phone plans. The best cell phone plan for a customer can vary based on how much they plan to talk. The plan that is the best deal for …
  5. Math

    A cell phone company charges a monthly fee of $17.95 and $0.03 per minute Write an equation that represents the cost (c) for using the cell phone for minutes (m) Use your equation from part a to find the cost for using the phone for …
  6. math

    One phone plan charges a $20 monthly fee and $0.08 per minute on every phone call made. Another phone plan charges a $12 monthly fee and $0.12 per minute on each call. After how many minutes is the charge the same for both plans?
  7. math

    23. There are two telephone companies provide home phone service in New York City. Company A charges $25 monthly fee and $0.10 for one minute after 30 minutes phone call. Company B charges $20 monthly fee and $0.12 for one minute after …
  8. math

    23. There are two telephone companies provide home phone service in New York City. Company A charges $25 monthly fee and $0.10 for one minute after 30 minutes phone call. Company B charges $20 monthly fee and $0.12 for one minute after …
  9. Algebra

    A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of $13 and then an additional 6 cents per minute of use. In Plan B, there is no monthly fee, but the customer pays 8 cents per minute of use. …
  10. math

    By your cell phone contract, you pay a monthly fee plus some money for each minute you use the phone during the month. In one month, you spent 200 minutes on the phone, and paid $22.45. In another month, you spent 350 minutes on the …

More Similar Questions