Science

posted by .

Calculate the pressure exerted on your finger if you hold up a 15-pound box of apples.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Apples sell for $1.29 a pound, and there is an average of 3 apples per pound. About how many apples would you expect to get for $5.00?
  2. economics

    Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say about …
  3. Economics

    If the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00, and my consumption of apples drops from 30lbs. of apples to 20lbs.; what would be the price elasticity of demand of apples. My figures are all wrong; how would I calculate it.
  4. business

    Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say about …
  5. Algebra 2

    How would I put this word problem into a system of equations (three equations)?
  6. Science

    Calculate the pressure exerted on your finger if you hold up a 15-pound box of apples.
  7. Algebra

    A natural food store makes its own brand of trail mix out of dried apples, raisins, and peanuts. One pound of the mixture costs 3.18. It contains twice as much peanuts by weight as apples. One pound of dried apples cost $4.48, a pound …
  8. algebra

    by 3 pounds of oranges apples for 7.50 the graph shows the price for regular apples what is the unit rate for each type of apples?
  9. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples …
  10. math

    Marvin has a box containing apples and oranges. *There are a total of 100 apples and oranges in the box. *The number of apples in the box is 16 more than the number of oranges How many apples are in the same box?

More Similar Questions