Algebra 2

posted by .

James sold magazine subscriptions with three prices: $26, $19, $ 23. He sold 3 fewer of the $26 subscriptions than of the $19 subscriptions and sold a total of 32 subscriptions. If his total of sales amounted to $716, how many $23 subscriptions did James sell?

Ace Rent a Car charges a flat fee of $15 and $0.25 a mile for their cars. Acme Rent a Car charges a flat fee of $30 and $0.17 a mile for their cars. Use the following model to find out after how many miles Ace Rent a Car becomes more expensive than Acme Rent a Car. c= 15+0.25m Ace, c=30+0.17m Acme

Can someone please help me with these two problems?

  • Algebra 2 -

    15 + 0.25m > 30 + 0.17m.
    0.25m - 0.17m > 30 - 15,
    0.08m > 15,
    m > 187.5 Miles.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra 2

    Mildred sold magazine subscriptions with three prices: $22, $18, and $15. She sold 2 fewer of the $22 subscriptions than of the $18 subscriptions and sold a total of 33 subscriptions. If her total sales amounted to $591, how many $15 …
  2. Algebra

    Magazine sales. Henry sold 120 magazine subscriptions in x days. a) Write a rational expression for the rate at which he sold the subscriptions. b) Suppose that he continues to sell at the same rate for 5 more days. Write a rational …
  3. Algebra

    Magazine sales. Henry sold 120 magazine subscriptions in x days. a) Write a rational expression for the rate at which he sold the subscriptions. b) Suppose that he continues to sell at the same rate for 5 more days. Write a rational …
  4. math

    "Mahpee was selling magazine subscriptions. He earned $5 plus $0.50 for each subscription he sold. If Mahpee earned $25, use the equation 25=5 + 0.50n to find the number of subscriptions n he sold." How do I figure this out?
  5. Algebra 2

    James sold magazine subscriptions with three prices: $26, $19, $ 23. He sold 3 fewer of the $26 subscriptions than of the $19 subscriptions and sold a total of 32 subscriptions. If his total of sales amounted to $716, how many $23 …
  6. math

    3.Students at one school sell magazine subscriptions to raise money for athletic equipment. The school keeps 20% of sales. How many dollars worth of subscriptions must be sold to make $1500?
  7. 7th grade math

    Not sure how to solve this: Suppose your school is selling magazine subscriptions. Each subscription cost $20. the company pays the school half of the total sales in dollars. The school must also pay a one-time fee of $18. What is …
  8. 7th grade math

    Not sure how to solve this: Suppose your school is selling magazine subscriptions. Each subscription cost $20. the company pays the school half of the total sales in dollars. The school must also pay a one-time fee of $18. What is …
  9. math

    Jessica sold 210 magazine subscriptions during a fundraiser at her school. The subscriptions either cost $23 per year or $45 for two years. Her sales totaled $6,150. How many one-year and how many two-year subscriptions did Jessica …
  10. Math

    The 24 students in Mr. Brown's homeroom sold 72 magazines subscriptions. The 28 students in Mrs. Garcia's homeroom SortIt 98 magazine subscriptions. Whose homeroom sold more magazine subscriptions per student?

More Similar Questions