Algebra

posted by .

The average cost per drink can be found by dividing the total cost (.25x+250=total cost) by the number of drinks sold (x). Write an equation that shows the average cost per drink.

  • Algebra -

    Just do what it says ....

    avg cost = (.25x + 250)/x or .25 + 250/x

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    Biologists want to set up a station to test alligators in the lake for West Nile Virus. Suppose that the costs for such a station are $2,500 for setup costs and $3.00 to administer each test. a. Write an expression that gives the total …
  2. Algebra

    Biologists want to set up a station to test alligators in the lake for west nile virus. Suppose that the cast for such a station are $2,500 for set up costs and $3.00 to administer test. a. Write an expression that gives the total …
  3. Algebra

    2. Biologists want to set up a station to test alligators in the lake for West Nile Virus. Suppose that the costs for such a station are $2,500 for setup costs and $3.00 to administer each test. a. Write an expression that gives the …
  4. Math 117

    2. Biologists want to set up a station to test alligators in the lake for West Nile Virus. Suppose that the costs for such a station are $2,500 for setup costs and $3.00 to administer each test. a. Write an expression that gives the …
  5. math

    Biologists want to set up a station to test alligators in the lake for West Nile Virus. Suppose that the costs for such a station are $3,000 for setup costs and $4.00 to administer each test. a. Write an expression that gives the cost(C) …
  6. math

    You can find the average cost per animal by dividing total costs by number of animals. Write the equation that gives the average cost (AC) per animal
  7. ALGEBRA 117

    2. Biologists want to set up a station to test alligators in the lake for West Nile Virus. Suppose that the costs for such a station are $1,400 for setup costs and $4.00 to administer each test. a. Write an expression that gives the …
  8. Algebra/Math

    A group of parents is going to sell specialty coffee drinks including espresso, lattes, cappuccinos and mochas. It cost $250 to rent the equipment, which is a fixed cost. Additionally, the ingredients for each drink (x) cost $0.25. …
  9. Algebra

    If 250 specialty coffee drinks were sold at the bake sale, what would the average cost per drink be given the equation .25x+250/x?
  10. Math

    A company manufactirung snowboards has fixed costs of $200 per day and total cost of $3800 per day at a daily output of 20 boards. (A( Assuming that the total cost per day, C(x), is linearly related to the taotal out per dau,x, write …

More Similar Questions