phms

posted by .

Serena paid $20.20 for 36 rulers and folders. She bought 16 more folders than rulers. If each folder cost $0.50 more than each ruler, how much did each folder cost?

  • math -

    Please type your subject in the School Subject box. Any other words, including obscure abbreviations, are likely to delay responses from a teacher who knows that subject well.

  • Grade 6: money and measures -

    Serene paid $20.20 for 36 items of rules and files.there were 16 more files than rulers.if each file cost $.50 more than each ruler,how much did each file cost?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. windows XP

    On a shared folder, Read permission allows a user to display folder names, filenames, file data, and attributes; run program files; and change folders within the shared folder. True or false?
  2. Math

    Your teacher has a large box containing an equal number of red and blue folders. There are 24 students in your class. The teacher passes out folders at random. Ten students receive a red folder. Compare the experimental probability …
  3. computer literacy

    what is an application program included with Windows that allows the contents of the computer, the hierarchy of folders on the computer, and the files and folders in each folder to be viewed?
  4. Math

    Serena paid $20.20 for 36 rulers and folders. She bought 16 more folders than rulers. If each folder cost $0.50 more than each ruler, how much did each folder cost?
  5. Algebra 2

    Serena paid $20.20 for 36 folders. She bought 16 more folders than rulers. If each folder cost $0.50 more than each ruler, how much did each folder cost?
  6. Math

    Sarah bought 8 folders and 3 rulers. Lea bought 8 rulers and 3 folders. Sarah paid $1.25 more than Lea. How much was each folder if each ruler was .45 cents
  7. math

    Sarah bought 8 folders and 3 rulers. Lea bought 8 rulers and 3 folders. Sarah paid $1.25 more than Lea. How much was each folder if each ruler was 45 cents?
  8. Math Help

    A shop owner bought 30 folders and some journal. He paid @82.50 for the folders. Each journal cost 10 times as much as a folder. What was the cost of each journal?
  9. math

    Serena paid $20.20 for 36 rulers and folders. She bought 16 more folders than rulers. If each folder cost $0.50 more than each ruler, how much did each folder cost?
  10. computer science

    ____________ is an application program included with Windows that allows the contents of the computer, the hierarchy of folders on the computer, and the files and folders in each folder to be viewed.

More Similar Questions