Algebra/Math

posted by .

A group of parents is going to sell specialty coffee drinks including espresso, lattes, cappuccinos and mochas. It cost $250 to rent the equipment, which is a fixed cost. Additionally, the ingredients for each drink (x) cost $0.25. Write an equation that shows the total cost to make specialty coffee drinks.

  • Algebra/Math -

    cost = 250 + 0.25x

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math,algebra,help

    Problem states: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a)If the fixed cost is $40 and …
  2. business and finance

    The cost of producing a number of items x is given by C=mx+b, inwhich b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation. …
  3. Algebra

    The average cost per drink can be found by dividing the total cost (.25x+250=total cost) by the number of drinks sold (x). Write an equation that shows the average cost per drink.
  4. Algebra

    If 250 specialty coffee drinks were sold at the bake sale, what would the average cost per drink be given the equation .25x+250/x?
  5. algebra 2

    Coffee Express sells three drinks -lattes mochas and cappuccinos. Each latte has 3 ounces of espresso and 13 ounces of milk. Each mocha has 3 ounces of espresso 11 ounces of milk and 2 ounces of chocolate syruo. Each cappuccino had …
  6. Algebra 2

    Coffee Express sells three drinks -lattes mochas and cappuccinos. Each latte has 3 ounces of espresso and 13 ounces of milk. Each mocha has 3 ounces of espresso 11 ounces of milk and 2 ounces of chocolate syruo. Each cappuccino had …
  7. algebra

    Break-Even Analysis: A Look at Profit and Loss: As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college …
  8. algebra

    you have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. Based on surveys conducted in your area, you determine what it is feasible to sell your specialty for $15. The cost for making the pizzas includes …
  9. MATH

    As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. …
  10. math

    As an entrepreneur, there are going to be many decisions that you need to make, such as the price to charge your customers for your goods and services. You have just graduated from college and recently opened a specialty pizza restaurant. …

More Similar Questions