Mathematics!

posted by .

A cereal factory has weekly fixed costs of $48,000. It costs $1.37 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.99. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.

  • Mathematics! -

    cost for x boxes = 1.37x
    fixed cost regardless of x: 48000
    Income for x boxes = 3.99x

    Profit = income - total costs
    p(x) = 3.99x - (48000 + 1.37x)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math 12

    A manufacturer of cereal finds that the masses of cereal in a company's 200-g package are normally distributed with a mean of 200g and a standard deviation of 16.3g a) What proportion of these boxes contain between 183.7g and 216.3g …
  2. Algebra

    jake goes to the grocery store and buys 3 apples. 2 cans of soup, and 1 box of cereal. the apples cost $0.89 each; the soup costs $2.98 per can; and the box of cereal $4.99. write an equation that represents the total cost c of jake's …
  3. math

    A certain brand of cereal costs $3.25 per box before sales tax is added. When you buy 5 or more boxes of this cereal you receive 1 additional box for free. What is the average cost per box of cereal for 6 boxes before sales tax are …
  4. math

    Jenny wants to buy cereal that comes in large and small boxes. The 32 ounce box costs $4.16and the 14 oz ox costs $2.38.which box is less expensive per oz?
  5. math

    An 18 ounce box of cereal sells for $2.88. What is the unit cost of the cereal?
  6. Math

    A box of Cereal X contains 36 ounces and costs $ 4.99. A box of Cereal Z contains 30 ounces and costs $ 4.50. Which cereal is the better buy ?
  7. Math

    There is 1/3 of a puzzle in every box of cereal. Use a fraction to the number of puzzles in 6 boxes of cereal
  8. Math

    a serving of cereal is 1 1/3 ounces. A box of cereal contains 20 2/3 ounces. How many servings does each box of cereal provide?
  9. MATH 2

    It is found that the number of raisins in a box of a popular cereal is normally distributed, with a mean of 133 raisins per box and a standard deviation of 10 raisins. My cereal box has 147 raisins. What is the z-score for this box …
  10. MATH

    it is found that the number of raisins in a box of a popular cereal is normally distrubuted, with a mean of 133 raisins per box and a standard deviation of 10 raisins. my cereal box has 152 raisins, what is the z-score for this box …

More Similar Questions