math

posted by .

a candy sells chocolate fudge for $4.50 for the first pound and $2.50 for each additional pound. how many pounds could be purchased with $29.00?

  • math -

    (29 - 4.50) / 2.5 = ?

  • math -

    4.50 + 2.50p = 29
    -4.50 -4.50
    ______________________

    2.50p = 24.50
    divide each side by 2.50 and p = 9.8

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Parents donated fudge for the Christmas fund raiser for your classroom.40 pounds of chocolate fudge sold for &2.15 per pound and vanilla fudge sold for $1.90 per pound.Your class made %158.20.How many pounds of fudge were sold.
  2. 6 grade math

    Parents donated fudge for the Christmas fund raiser for your classroom.40 pounds of chocolate fudge sold for &2.15 per pound and vanilla fudge sold for $1.90 per pound.Your class made $158.20.How many pounds of fudge were sold.
  3. maths

    parents donated fudge for the fund raiser for your classroom. 40 pounds of chocolate fudge sold for $2.15 per pound and vanilla fudge sold for $1.90 per pound. your class made $158.20. how many pounds of fudge were sold?
  4. math

    At Andrews sweet shop almond fudge costs $5.23 per pound, and vanilla fudge costs $4.17 per pound. Allison buys 0.75 pound of almond fudge and 1.25 pounds of vanilla fudge. About how much will Allison pay altogether (excluding tax)?
  5. math

    How many pounds of candy selling for $2.25 a pound should be added to four pounds of candy selling for $4 a pound to create a blend, which will sell for $3.25 a pound?
  6. math

    jessica made 8/3 pounds of fudge. she gives 3/4 pound of fudge to will. how many pounds or how much of a pound of fudge does she have left?
  7. algebra

    Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for $2.16 per pound. How many pounds of each kind of candy did he use in the mix?
  8. Finite

    Linear programming A candy merchant sells two variety bags of cookies. Each pound of variety X contains 60 % chocolate chips and 40% raisin bran and sells for $ 8.00 a pound. Each pound of variety Y contains 45% of chocolate chips …
  9. Math

    keith went to the candy store and bought 2/6 of a pound of candy.8/10 of keiths candy was chocolate. how.many pounds of chocolate candy did keith buy?
  10. How to solve algebra word problems

    Pecans sells for $3.50 a pound. Almonds sells for $5 pound. How many pounds of each should be used to make 15 pounds of mixture that sells for $4 a pound?

More Similar Questions