Math

posted by .

Nine books are to be bought by a student. Some cost $6.00 each and the remainder cost $6.50 each. If the total amount spent was $56, how many of each book are bought?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    I am lost. Question: Blake bought 21 books. The least he spent for a book was $18. The most he spent for a book was $25. What could be the amount that he ended up paying for his books?
  2. math

    Amy bought some stationary from a bookstore. The total cost of 3 files A,B,C was $5.60 more than the total cost of 4staples. A cost $1.90 less than each of the other 2files. B cost $4.20 more than each staple. Find the cost of C
  3. Maths (Linear Equation)

    Nine books are to be bought by a student. Some cost $6.00 each and the remainder cost $6.50 each. If the total amount spent was $56, how many of each book are bought?
  4. math hw

    steven bought four rare books that cost $130, $120, $80 and $75 respectivily. if he paid 1/3 of the total cost immediatly and the remainder in three equal payments, how much was each of the equal payments?
  5. math

    A real estate salesperson bought promotional calendars and date books to give to her customers at the end of the year. The calendars cost $0.75 each, and the date books cost $0.40 each. She ordered a total of 600 promotional items …
  6. Math

    A real estate salesperson bought promotional calendars and date books to give to her customers at the end of the year. The calendars cost $0.75 each, and the date books cost $0.40 each. She ordered a total of 600 promotional items …
  7. math

    Bella spent 4/7 of her money on a dictionary and 3 identical books. She spent 1/6 of the remainder on a journal that cost $7. How much did she spend on the dictionary and 3 books?
  8. Math

    Hugh bought some magazines that cost $3.95 each and some books that cost $8.95 each. He spent a total of $47.65. If Hugh bought 3 magazines, how many books did he buy?
  9. Math

    A real estate salesperson bought promotional calendars and date books to give to her customers at the end of the year. The calendars cost ​$0.750.75 ​each, and the date books cost ​$0.500.50 each. She ordered a total of 500500 …
  10. Math

    First student bought art, math and history books for $72. a+m+h=72 Second student bought art, chemistry and history books for $80. a+c+h=80 Third student bought chemistry, math and history books for $61. c+m+h=61 Fourth student bought …

More Similar Questions