ndiit eco

posted by .

Sonia has a limited income which she spends on goods x and y with market price of x given as rs 15 per unit and y as rs 20 per unit. When she draws budget line it terminates x axis at 50 units. Find sonia's income and slope of her budget line

  • bus. math needs help -

    Indicate your subject in the "School Subject" box, so those with expertise in the area will respond to the question.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Economics

    The chapter is on Production and costs in thelong run, we are given a long run expansion path graph, all through out the book we are given labor cost and capital cost, ie. price of labor $5 dollars per unit(w), price of capital $10 …
  2. finance

    The capital structure of William Corporation limited consists of an ordinary share capital of Rs.20 lakhs (shares of Rs.100 per value) and Rs.20 lakhs of 10% debentures. The unit sales increased by 20% from 2,00,000 units to 2,40,000 …
  3. college

    RNO Company's market for the Model 55 has changed significantly, and RNO has had to drop the price per unit from $265 to $125. There are some units in the work in process inventory that have costs of $150 per unit associated with them. …
  4. accounting

    The following information relates to Vice Versa Ventures for calendar year 20XX, the company’s first year of operations: Units produced 20,000 Units sold 17,000 Selling price per unit $35 Direct material per unit $5 Direct labor …
  5. Math, mathematics of finance

    I am stuck on these two math questions. If nyone could help me solve them it would be greatly appreciated! Here is the information: Engineering estimates indicate that the variable cost of manufacturing a new product will be $35 per …
  6. Economics

    a firm in a purely competitive industry is currently producing a 1000 unir per day at a total cost of $450. if the firm produced 800 units per day, it total cost will be $300, and it it produced 500 units per day, it total cost will …
  7. accounting

    The following information relates to Vice Versa Ventures for calendar year 20XX, the company’s first year of operations: Units produced 20,000 Units sold 15,000 Selling price per unit $30 Direct material per unit $5 Direct labor …
  8. Manegerial accounting

    calculate the net operating income , evergreen corp has provided the following data: sales per period 1000 units ,selling price $ 40 per unit , variable manufacturing cost 12 per unit, selling expenses $5,100 pls 5% of selling price …
  9. business

    The Springer Company sells its product for $20 per unit. Its fixed costs are $10,000 and the variable cost per unit is $10 What is the new break-even point if the price per unit increases from $20 to $30
  10. managerial Economics

    Yell-O Yew-Boats, Ltd. produces a popular brand of pointy birds called Blue Meanies. Consider the demand and supply equations for Blue Meanies: QD, x = 150 - 2Px + 0.001I + 1.5Py QS,x = 60 + 4Px - 2.5W Where Qx = monthly per-family …

More Similar Questions