bussiness math

posted by .

A local Wal-Mart sells sweatpants ($7) and jackets ($14). If total sales were $6,160 and customers bought 8 times as many sweatpants as jackets, what would be the number of jackets sold?

  • bussiness math -

    888

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Geometry

    Marty's Tee Shirt & Jacket Company is to produce a new line of jackets with a embroidery of a Great Pyrenees dog on the front. There are fixed costs of $650 to set up for production, and variable costs of $40 per jacket. Find an equation …
  2. math

    i need help with this question.any help would be appreciated. 1.A company designs jackets that have stripes of equal width but different color.The background color of the jackets is different than the color of any of the stripes. How …
  3. math

    During a sale at the local department store, you buy three sweatshirts and two pairs of sweatpants for $85.50. Later you buy three more sweatshirts and four more pairs of sweatpants for $123.00 What is the sale price of each sweatshirt …
  4. math

    When winter jackets are sold for $250 each, an outdoors store can sell 110 in a season. For every $25 nicrease in the price, the number sold drops by 10. If the total sales revenue is $22500, how many of these jackets were sold?
  5. Algebra

    during a sale at the local department store, you buy three sweatshirts and two pairs of sweatpants for $85.50. later you return to the same store and but three more sweatshirts and four more pairs of sweatpants for $123. what is the …
  6. MATH

    Assume that the camper has 4 jackets, 2 sleeping bags, and 11 different packages of food. An outfit consists of 2 jackets, 2 sleeping bags, and 7 packets of food. How many ways can the trip be outfitted?
  7. Math

    Members of a school boosters club want to sell at least 10 school jackets and at least  21 caps during a fundraiser to cover their regular club expenses. The club will make $14  for every jacket sold and $2 for every cap sold. The club …
  8. math

    at the local clothing store, 3 similar shirts and 4 similar jackets cost $360 and 1 shirt and 3 jackets cost $220. find the cost of each shirt.
  9. math

    at the local clothing store, 3 similar shirts and 4 similar jackets cost $360 and 1 shirt and 3 jackets cost $220. find the cost of each shirt.
  10. math

    Abel bought 3 similar shirts and 4 similar jackets for $360. Marcus bought 1 such shirt and 3 such jackets for $220. Find the cost of each shirt.

More Similar Questions