Binders

posted by .

What sub tabs I can put into my binders for school & my elective binder ?

  • Binders -

    notes (date each page)
    handouts (date each one)
    study guides, old tests, old homework (if it can be used for study)
    assignments due (date each line, and date when the assignments are due).

    In the notes section, I recommend use the Cornell or NSL method of notetaking. In my experience, questions entered in the left column AFTER class is a much better study aid.
    (Broken Link Removed)

  • Binders -

    Thank You Bobpursley!!!! :)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math!

    george entered a function into his calculator andfound the following partail sums s1=0.0016 s2= 0.0096 s3= 0.0496 s4= 0.2496 s5= 1.2496 determine the genral term of the corresponding sequence how would I approach this question?
  2. half-life

    If 250mg of a radioactive element decays to 200mg in 48 hours, find the half-life of the element. ln(N o /N) = kt N o =250 mg N = 200 mg t = 48 hours. Solve for k, then put k into the following equation and solve for t 1/2 . k = 0.693/t …
  3. Organzie

    How do you organzie binders? Also I'm making a homework binder. I need some ideas. Please Thank You !!! :)
  4. School Supplies Help!!!

    Ok I have a huge binder for my core classes (ss, sci, math, and eng) and I need creative ways to organzie it. I also have a elevtive binder (art, facs, computer and skool's newspaper, speech,gym - just for papers) I also need creative …
  5. Help!

    Is there really a 4 inch or bigger binder?
  6. goverment

    in the recent presidential election, romney's comment "binders full of woman" really offended people. why were people so offended, i don't really understand, did he mean something bad?
  7. math

    Annual demand for the notebook binders that Ted's Stationery Shop sells is 10,000 units. Ted operates his business on a 200-work-day year. The unit cost of a binder is $2, and the cost of placing an order with his supplier is $0.40. …
  8. algebra

    if 6 notebooks + 2 binders = 23.52 ans 3 notebooks + 4 binders = 25.53 how do I solve to find out what the notebooks and binders each cost?
  9. ADVANCED WORD PROCESSING

    Sally will clear and set tabs in the Tabs dialog box. Desi will set and clear tabs on the Horizontal Ruler. Who is correctly setting and clearing tabs?
  10. Math

    Ok so I need to write a equation for this jasmine paid $25 for 2 binders and 1 pack of pens. The pens cost $5. What equation could I write to find out the price per binder?

More Similar Questions