Maths

posted by .

An industrial fertiliser, costing $370 per tonne to produce, is sold retail at 61 cents per kilogram. If there is a wastage of 2.5%, find the profit as a percentage of the cost
Working Ou Please Thanks

  • Maths -

    for t tonnes, the amount actually sold is .975t

    cost = 370t
    revenue is .61*1000 * .975t = 594.75t

    profit/cost = (594.75t - 370t)/370t = 224.75/370 = 60.7%

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math (dont want the ans just the working)

    4kg of apples costing 80 cents per kg are mixed with 8 kg costing 56 cents per kg.What is the average price per kg?
  2. Algebra

    A grocer mixes together some cashews costing 8$ per kilogram with some nuts costing 10$ per kilogram. The grocer sold 12 kg of the mixture for 8.50$ per kilogram. How many kilograms of cashews were in the mixture?
  3. finite math

    Candy costing 1.25 per kilogram was mixed with candy costing 1.65 per kilogram to produce 10 kilograms of a candy mixture worth 1.40 per kilogram. find how may kilograms of each was used.
  4. math

    If the store purchases an item at a wholesale cost of $3.50 per item, and it is sold at a retail value of $5.00 per item. What is the gross profit percentage of the item?
  5. math

    If the store purchases an item at a wholesale cost of $3.50 per item, and it is sold at a retail value of $5.00 per item. What is the gross profit percentage of the item?
  6. math

    A candy dealer makes up a mixture of 3 parts of candy costing him 60 cents a pound with 2 parts of candy costing him 70 cents a pound, and 2 parts of candy costing him 50 cents a pound.At what price per pound should he sell this mixture …
  7. math

    If the store purchases an item at a wholesale cost of $3.50 per item, and it is sold at a retail value of $5.00 per item. What is the gross profit percentage of the item?
  8. Maths

    An industrial fertilizer costing $370 per tonne to produce is sold retail 61 cents per kilogram.If there is a wastage of 2.5%,find the profit as a percentage of the cost?
  9. MATH

    I am new to this site. I am not sure if my last post went thru, with my calculations for review, so I will copy and paste my entire query. Thanks for your assistance. === Additional questions: this is for a form I need to fill out …
  10. math

    You bought two varieties of rice, costing 5 cents per ounce and 6 cents per ounce each, and mixed them in some ratio. You then sold the mixture at 7 cents per ounce, making a profit of 20 percent. What was the ratio of the mixture?

More Similar Questions