math

posted by .

Show how to divide 2 3/4 rectangular candy bars so that the three friends may share them equally. What fractional part of the candy bar will they receive ??

  • math -

    (2 3/4) / 3

    (11/4) * (1/3 = 11/12

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Three brothers divide 17 candy bars. The oldest child gets 1/2, the middle child 1/3, and the youngest child 1/9. So that they do not have to cut any bars, Mom provides an extra one. The oldest chidl then takes 9 candy bars, the middle …
  2. Math

    Three brothers divide 17 candy bars. The oldest child gets 1/2, the middle child 1/3, and the youngest child 1/9. So that they do not have to cut any bars, Mom provides an extra one. The oldest child then takes 9 candy bars, the middle …
  3. Math

    There's a bowl full of candy bars. Mike takes1/3 of the candy bars but returns 4. John then takes 1/4 of what was left but returns 3 , and Henry took 1/2 of the remainder but returned 2. The bowl had 17 candy bars left. How many candy …
  4. Algebra

    For the fundraiser, will sold 225 candy bars.he earns $1 for each almond candy bar he sells and $0.75, how many of each type of candy bar did he sell for the fundraiser?
  5. Math

    At a grocery store candy bars are priced 4 for $2.00. LaWanda needs 12 candy bars for a party which equation can be used to find P the total price of 12 candy bars P=12 divided by 2
  6. Math

    Which is the best buy? a $19.25 for 11 candy bars b $15.39 for 9 candy bars c $17.30 for 10 candy bars d $22.62 for 13 candy bars I chose b.
  7. Math

    Carlos has 3 candy bars. each candy bar is cut into 12 pieces. he wants to share with 8 friends and have some for himself. how much will each person get. please help been working on this for an hour
  8. math

    Four friends shared a candy bar. The first friend ate 1/4 of the candy bar, the second friend ate 1/3 of the candy bar, and the third friend ate 1/6 of the candy bar. How much of the candy bar did the fourth friend eat?
  9. Math

    Shelby made $200 from selling candy bars, Large x, candy bars sell for $4 each and smaller y, candy bars for $2 each. Write an equation to represent how many of each type of candy she sold to earn the $200.
  10. Economics -- HELP!!!

    Recall the application about price controls and the candy bars. During World War II, the U.S. government imposed price controls to set maximum prices on all different products, including candy bars. How did the candy bar producers …

More Similar Questions