Math word problem(algebra)

posted by .

Diana buys 20 apples at x cents each&40 oranges&sells the bags for 20x cents each.Find out the amount that Diana paid for each apple if she obtained a total of RM 24 from selling all the fruits

  • Math word problem(algebra) -

    How many cents in an "RM"?

    Since there is no mention of profit, there is no connection between the cost and the selling price.

    Also, there is no indication of how many bags.

    Let's assume there are 100 cents per "RM".

    Heck, she may have lost money. Let's say she paid 20 cents/apple and y cents/orange.

    We know there are 2400/20x = 120/x bags

    Then, she had 20*20 + 40y = 2400
    40y = 2000
    y=50

    Six bags at 400/bag

    Or, let's say she paid 10 cents/apple

    40y = 2200
    y = 55

    12 bags at 200/bag

    More info please.

  • Math word problem(algebra) -

    30

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 6th grade math

    if Mary buys oranges at 5 for 2 cents and sell them at 4 for 3 cents how many must she buy and sell to make a profit of 420 cents?
  2. word problem(algebra)

    at the market, a pear cost b cents&an apple cost 7 cents less than a pear.Mrs Ravi bought 4 pears&an apple.Find the total amount Mrs Ravi paid in terms of b. Help me!
  3. math

    Jimmy had a total of 163 apples and oranges. After selling 50% of all the apples and 20% of all the oranges, he had 110 fruits left. How many oranges did Jimmy have at first?
  4. Math

    2. Celia brought 12 apples , ate two of them, and sold the rest for 20 cents more per apple than was she paid. Her total profit was $1.00 How much did she sell each apple for.
  5. maths

    A box of 12 table costs 21 cents.The same brand is packaged in bottles containing 100 tablets and sells for $1.50 per bottle.How much is saved per dozen, by purchasing the larger amount?
  6. math (algebra )

    a box contains oranges and apples,there is a total of 15 piece of fruits ,there are more oranges than apples,how many apples are there?
  7. Math

    John bought 8 apples and 10 oranges for a total of $41.60. An orange cost 70 cents less than an apple. What was the total cost of the apples?
  8. Math

    If I have 25 dollars and need to buy 25 fruits. The fruits is watermelon is 4 dollars. Peaches is 50 cents. Apples is 25 cents.what 25 fruits can I buy with 25 dollar's?
  9. Math

    If I have 25 dollars and need to buy 25 fruits. The fruits is watermelon is 4 dollars. Peaches is 50 cents. Apples is 25 cents.what 25 fruits can I buy with 25 dollar's?
  10. Math

    An apple cost x cents and an orange costs y cents more than an apple .Express the cost of 8 apples and 12 oranges in term of X and Y.

More Similar Questions