math

posted by .

Linear Programming word problem

Full Question:
Madison is preparing a wilderness backpacking trip on which she plans to eat a combination of cereals and nuts. The recommended daily requirement is at least 300 calories and 2.4 ounces of protein. Each ounce of cereal supplies 120 calories and 0.04 ounces of protein. Each ounce of nuts provides 60 calories and 0.12 ounces of protein. If the cereal costs 20 cents per ounce and each ounce of nuts costs 30 cents, what combination should she plan to eat in order to keep the cost to a minimum?

There are so many variables that are confusing me. Here is the list I have so far:
Cereal
nuts
ounces
calories
protein
cost': 30 cents, 20 cents

I need to make two inequalities and then isolate the variables. From there I know how to graph. Its setting up the inequalities that is giving me trouble. Any help is very much appreciated.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Kome Economics

    Why is the recommendation to eat more bread cereals and potatoes so significant to the health of the nation?
  2. Math

    omg thank you soo much for helping me and the 3 question is 4/x = 36/100 = 1.)Mrs. Neruda has 80 math student last year. This year she has 100 math students. What percent shows the ratio between the number of students last year and …
  3. math

    a snack is made from nuts and granola. in a 28 oz container, there is 1 more ounce of granola than twice the ounces of nuts. how many ounces of each are in the snack?
  4. math

    i need help with this question- a bag of chcolate candies has a nutrition label ststing that each seving contains 20% of the recommended daily amount of fat.A serving has 13 grams.using this informtaion what is the recommended daily …
  5. Decimal word problem

    Nadia's diet can says she can eat 3.5 ounces of chicken nuggets. The package weighs 10.5 ounces and contains 15 chicken nuggets. How many nuggets can Nadia eat?
  6. linear programming

    The Pyrotec Company produces three electrical products-clocks, radios and toasters. These products have the following resources requirements : Resource Requirements Cost/Unit Labor Hours/Unit Clock $7 2 Radio 10 3 Toaster 5 2 The manufacturer …
  7. Calculus

    Gerber Banana Plum Granola costs $0.89 per 5.5-oz serving; each serving contains 140 calories, 31 g of carbohydrates, and 0% of the recommended daily allowance of vitamin C. Gerber Mixed Fruit Carrot Juice costs $0.79 per 4-oz serving; …
  8. math

    9.If 1/4 the recommended daily requirement of vitamin P is 2 ounces, what is the total recommended daily requirement of vitamin P?
  9. Math

    Write and graph an inequality for the daily number of calories that are recommended for a sedentary male. The graph shows Sedentary as: no more than 2200 calories.
  10. MATH

    A dietician is planning a snack package of fruit and nuts. Each ounce of fruit will supply zero units of​ protein, 3 units of​ carbohydrates, and 2 unitss of​ fat, and will contain 20 calories. Each ounce of nuts …

More Similar Questions