Post a New Question

math

posted by .

John goes to the store to buy some school supplies.He byus a stapler for $6.32, staples for $3.75, pencils for $2.00, and 2 packs of erasers for $0.99 each. He must pay $0.07 tax for every ($1.00)dollar he spends.
How much does John have to pay in all?
What is the total tax John has to pay?
What bills and coins can he use to give to the salesperson exact change?

  • math -

    First add all of those numbers. (Be sure to multiply 0.99 by 2.)

    Multiply the sum by 0.07 to find the tax.

    I'll be glad to check your answers.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 6th g-math

    Diego has $10 to spend on school supplies. He wants to buy a calculator for $5.50 and several packs of mechanical pencil for $1.50 each. What inequality can be used to find the maximum number of packs of mechanical pencils Diego can …
  2. Math

    Pat must pay a 6 percent state sales tax and a 2 percent city sales tax on school supplies. If the price of the supplies tax before taxes is $30.00, what is the total amount tha Pat must pay In Sales tax?
  3. math

    Mason brought 18 red pencils to school. He brought 4 times as many erasers with him. How many erasers did Mason bring to school?
  4. math

    John and Smith went to a stationery shop. John bought 6 pens, 4 pencils and 3 erasers. Smith bought 3 pens, 8 pencils and 6 erasers and spent 20% more than John. What percentage money did John spend on pens?
  5. 3rd grade math

    Anna uses 1 eraser for every 2 packs of pencils she uses. If she uses 10 packs of pencils in a year, how many erasers will she use?
  6. math

    A girl bought some pencils, erasers, and paper clips at the stationery store. The pencils cost IDR. 1000 each, the erasers cost IDR. 500 each and the paper clips cost 2 for IDR. 100. If she bought total cost IDR. 10000, how many of …
  7. Math

    A package of 4 mechanical pencils comes with 2 free erasers.If you get a total of 12 free erasers, how many packages of pencils did you buy?
  8. Math

    a box of pencils cost the same as 11 erasers and 7 pencils. a box of erasers cost the same as 6 erasers and a pencil. a box of empty boxes and an erasers cost the same as a pencil. given that boxes cost a penny and each of the boxes …
  9. math

    Jesse bought 10 more pencils than erasers. A pencil costs $0.15, and an eraser costs $0.22. He paid a total of $4.46. How many erasers did Jesse buy?
  10. math

    Paul has $20 to buy either 5 erasers and 30 pencils or 10 erasers and 24 pencils. Each eraser cost $0.30 and each pencil cost $0.60. How much will each option cost?

More Similar Questions

Post a New Question