Math

posted by .

A company reaches the break - even point when its total revenue equals its total cost. The company sells their product at $ 25 per unit. If their total cost is $ 3,000 plus a unit cost of $ 12 , does the company break - even when 200 units are sold?
(a) Yes (b) No

  • Math -

    revenue= 25*units
    cost=3000+12*units

    figure each when 200 is sold

    a better way is to solve for units at break even:
    25u=3000+12u
    13u=3000
    u=231 is breakeven

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Marketing

    Explain why fixed and variable costs per unit decline as sales volume increases. Suppose a company had a variable cost/unit of $20 at a cumulative volume of 20,000 units. What would be their approximate variable cost per unit when …
  2. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  3. algebra

    We did not find results for: suppose a company manufactures MP3 players and sell them to retailers for $98 each. it has a fixed cost of $262,500 related to the production of the MP3 players and the cost per unit is $23 what is the …
  4. Cost accounting

    The company is planning to sell product z for $10 a unit. Variable costs are $6 a unit and fixed cost are $100,000. What must total sales be to break even?
  5. Introduction programing visual basic

    break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has overhead …
  6. business

    The Springer Company sells its product for $20 per unit. Its fixed costs are $10,000 and the variable cost per unit is $10 What is the new break-even point if the price per unit increases from $20 to $30
  7. Introduction programing visual basic

    break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has overhead …
  8. Introduction programing visual basic

    break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has overhead …
  9. Maths help

    A manufacture finds the total cost "C" for a product is expressed by C=3x2-8, and the total revenue "R" by R=3x-2, where x is the number of units sold. What is the breakeven point (where total cost=total revenue) to the nearest unit?
  10. Maths

    A manufacture finds the total cost "C" for a product is expressed by C=3x2-8, and the total revenue "R" by R=3x-2, where x is the number of units sold. What is the breakeven point (where total cost=total revenue) to the nearest unit?

More Similar Questions