Economics

posted by .

Jim buys only milk and cookies.
a. In year 1, Jim earns $100, milk costs $2 per quart, and cookies cost $4 per dozen. Draw Jim's budget constraint.

  • Economics -

    a. Figure 12 shows Jim's budget constraint. The vertical intercept is 50 quarts of milk,
    since if Jim spent all his money on milk he would buy $100/$2 = 50 quarts of it.
    The horizontal intercept is 25 dozen cookies, since if Jim spent all his money on
    cookies he would buy $100/$4 = 25 dozen cookies.
    b. If Jim's salary rises by 10 percent to $110 and the prices of milk and cookies rise by
    10 percent to $2.20 and $4.40, Jim's budget constraint would be unchanged. Note
    that $110/$2.20 = 50 and $110/$4.40 = 25, so the intercepts of the new budget
    constraint would be the same as the old budget constraint. Since the budget
    constraint is unchanged, Jim's optimal consumption is unchanged.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    jim's sandwich cost the same as the combined cost of his salad and milk. the sandwich cost three times as much as the milk. the salad cost &0.20 more than twice the cost of the milk. how much did jim's lunch cost?
  2. mathematics

    Jim paid $3.99 for a 14-ounce bag of cookies. What was the unit cost per pound?
  3. consumer math

    Jim paid $3.99 for a 14-ounce bag of cookies. What was the unit cost per pound?
  4. Math

    Jim's sandwich cost the same as the comjbined cost of his salad and milk. The sandwich cost three times as the milk. The salad cost $0.20 more than twice the cost of the milk. How much did Jim's lunch cost?
  5. algebra

    two bakeries produce three types of cookies, chocolate chip, sugar, and peanut butter. the cookies are produced in batches containing some of each type of cookie. the cooks will not break up a batch, so you must buy an entire batch …
  6. college math

    two bakeries produce three types of cookies, chocolate chip, sugar, and peanut butter. the cookies are produced in batches containing some of each type of cookie. the cooks will not break up a batch, so you must buy an entire batch …
  7. math algebra 8

    Jim creates mixtures for new candies. His boss gives him 20 pounds of 12% milk powder, and 32 pound of 20% milk powder. How many pounds of 12% milk powder jim uses if Boss wants him make 30 pounds of 18% milk powder for candies. Please …
  8. Logical Reasoning

    During the spring, Jim mows his lawn twice per week. During the summer, Jim mows his lawn once per week. A) Jim's lawn grows faster in the summer than in the spring. B) Jim bought a new lawn mower just before summer. C) it is important …
  9. 4th grade math

    Mary purchased incredients needed to cookies. a table shows the cost for each batch of 5 dozen cookies. ($10.00 total) and the price of cookies = 1/2 dozen = $5; 1 dozen = $8 and 5 dozen = $35. question is if mary sells 3 dozen cookies. …
  10. math

    shirley is making 4 dozen cookies for a bake sale .she does not want to spend more than $9 making the cookies. write and solve an inequality to find the maximum cost per dozen cookies.let c represents the maximum cost per dozen cookies.

More Similar Questions