Post a New Question

algebra

posted by .

You make 20 silk flower arrangements and plan to sell them at a craft show. Each flower arrangement costs $12 in materials, and your booth at the craft show costs $30. If you sell the arrangements for $24 each, how many must you sell to make at least $100 profit?

  • algebra -

    (20 * 12) + 30 = 270

    270 + 100 = 370

    370 / 24 = 11.25

    He must sell at least 12 to make $100 profit.

  • algebra -

    THANK YOU SO MUCH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I GET IT NOW!!!!!!!! =)

  • algebra -

    You're very welcome. Yay!!!

  • algebra -

    are u a teacher?

  • algebra -

    Yes.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Write an equation and solve if possible please: 1.) You make 20 silk flower arrangements and plan to sell them at a craft show. Each flower arrangment costs $12 in materials, and your booth at the craft show costd $30. If you sell …
  2. math

    tony is making flower arrangements. he is using 3 different kinds of flowers-roses, daisies, and tulips. each arrangement will have the same number of each kind of flower. he figures that if he uses all the flowers, the greatest number …
  3. math

    Tony is making flower arrangements. He is using 3 different kinds of flowers--roses, daisies, and tulips. Each arrangement will have the same number of each kind of flower. He figures that if he uses all the flowers, the greatest number …
  4. math

    you've just received an order of silk arrangements from your wholesaler, you pd $20.00 each for them, your store uses 10% markup rate, what is the selling price of the silk flower arrangement?
  5. math

    You've just received an order of silk flower arrangements from your wholesaler. You paid $20.00 for them. Your store uses a 10% markup rate. What is the selling price of the ilk flower arrangements?
  6. Math 6th Grade

    I have to create a double number line graph and im not sure if i'm doing it right?
  7. math

    a pack of cardinal flower seeds costs $4, and a pack of petunia flower seeds costs $2.50. you buy the same number of packs of each type of flower and spend $39. How many pack of each do you buy?
  8. math

    Ariel is making flower arrangements. He has 7 roses and 14 daisies. If Ariel wants to make all the arrangements identical and have no flowers left over, what is the greatest number of flower arrangements that he can make?
  9. Math

    Morita works in a florist shop and makes flower arrangements. She puts 10 flowers in each vase and 2/10 tenths of the flowers are daisies. Part A If Morita makes 4 arrangements, how many daises does she need?
  10. pre-algebra, math

    You make and sell birdhouses. Your fixed costs for your tools and workspace are $3000. The cost of wood and other materials needed to make a birdhouse is $10. You sell each birdhouse for $50. Let x represent the number of birdhouses …

More Similar Questions

Post a New Question